DOLAR: 3.53 TL
EURO: 3.96 TL

Kemal Sunal Kimdir? Biyografisi Nedir?

02.10.2014
161 kez görüntülendi

Kemal Sunal Kimdir? Biyografisi Nedir?

“Kemal Sunal kimdir? Kemal Sunal kaç filmde oynamıştır? Kemal Sunal ne zaman vefat etmiştir?” gibi soruların cevaplarını yazımızda bulabilirsiniz.

Kemal Sunal Kimdir?

Kemal Sunal 11 Kasım 1944 yılında İstanbul’da dünyaya gelmiştir. Cengiz ve Cemil adında iki kardeşi vardır. Aslen Malatya’lı olup, İstanbul’da yaşamış, büyümüş ve kendisini geliştirmiştir. Vefa Lisesi‘nde okumuştur. Orada hocası vasıtasıyla Müşfik Kenter ile tanışmış ve böylelikle sanat sahnesine ilk adımı “Zoraki Takip” tiyatro oyunuyla atmıştır. Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo Televizyon ve Sinema Bölümünde Üniversite öğrenimine başlamış fakat 12 Eylül olaylarından ötürü eğitimini yarıda bırakmıştır.

Kemal Sunal 1974 yılında evlenmiştir ve iki çocuğa sahiptir. Çocuklarının isimler Ali ve Ezo‘dur.

Yeşilçam’ın ünlü komedyenlerinden olmayı başaran Sunal, evirdiği sinema filmlerinde hem maddi hem de manevi büyük bir başarı kazanmıştır. 1976 yılında rol aldığı Kapıcılar Kralı filminde gösterdiği başarısı ile 1977 yılında Antalya Film Festivalinde Altın Portakal En İyi Erkek Oyuncu Ödülü’nü kazanmıştır. Üzerine aldığı rolleri başarı ile canlandıran Sunal, Yeşilçam’ın komedide aranan bir yüzü olmayı da başarmıştır. Sinema filmlerinde Şaban tiplemesi ile adından söz ettirerek Hababam Sınıfı serisi ile de akıllarda kalmayı başarmıştır. Rol aldığı filmlerde halk kahramanını canlandıran Sunal, haksızın haklıya karşı hep savunucusu olmuştur.

Eğitimine Devam Etti

12 Eylül döneminde yarım bıraktığı eğitimine devam etmiş ve 1995 yılında başarıyla diplomasını almıştır. Daha sonra yüksek lisans da yapmış ve “Televizyon ve Sinemada Kemal Sunal Güldürüsü” adlı tezini de kitaplaştırarak sevenlerinin beğenisine sunmuştur. Yüksek Lisans tezinde, kendi filmlerinin yansıttıklarının sosyolojik incelemesini yapmıştır.

Kemal Sunal Kaç Filmde Oynamıştır? Kemal Sunal Ne Zaman Vefat Etmiştir?

Kemal Sunal hayatı boyunca 82 filmde rol almıştır. Son filmi olan Balalayka’nın çekimleri için Trabzon’a giderken geçirdiği kalp krizi sonucu 3 Temmuz 2000 de 56 yaşında hayatını kaybetmiştir.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık