DOLAR: 3.79 TL
EURO: 4.05 TL

Kelebeklerin Ömrü Bir Gün Müdür? Kelebeklerin Ömrü Ne Kadardır?

23.07.2014
115 kez görüntülendi

Kelebeklerin Ömrü Bir Gün Müdür? Kelebeklerin Ömrü Ne Kadardır?

“Kelebeklerin Ömrü Bir Gün Müdür?, Kelebeklerin Ömrü Ne Kadardır?, Kelebekler Ne Kadar Yaşarlar?” sorularındaki bilinmezliğe son noktayı bu yazımız ile koyacağız.

Kelebek Efsanesi

Kelebekler hakkında genel bir yargı vardır ki, o da şudur:

“Kelebekler yalnızca bir gün yaşar.”

Bu cümle halk arasında yayıla yayıla artık şehir efsanesi olmaktan çıkmış, herkes tarafından bilinen, genel-geçer bir doğru halini almıştır. Halbuki durum bundan çok farklıdır. Gerçeği birlikte inceleyelim.

Kelebeklerin Ömrü

Kelebeklerin ömürleri türünden türüne farklılık göstermektedir. Bir hafta yaşayanı da vardır, bir sene yaşayanı da. Üstelik kelebeğin hayat döngüsündeki  “yumurta”, “tırtıl” ve “koza” dönemleri bu bir hafta denen ömür süresine dahil değildir. Eğer bu dönemler de dahil edilirse, her kelebeğin ömrü yaklaşık 1 sene olmaktadır.

Kelebeklerin ömürlerinin bir gün olduğu söylentisi şehir efsanesinden öte geçemeyecektir. Dünya üzerinde ömrü 1 gün olan hiçbir kelebek türü yoktur. Kelebeklerin yaşam döngüsü 4 bölümden oluşur yumurta, tırtıl, koza ve yetişkinlik. Bir çok türün yumurtası  birkaç hafta sonunda çatlar. Bu süre sonunda yumurtadan çıkan tırtıl, 2-3 hafta ile aylarca sürebilen bir süre boyunca “yemek makinası” olarak yaşar ve durmadan beslenir. Bu süre sonunda gelişimini tamamlar ve etrafına bir koza sarar. Kelebek, 10-12 gün ila birkaç hafta arası değişebilen bir sürede kozada kalır ve sonunda yetişkin olarak kozasından çıkar. Yetişkin kelebek de 1 hafta ila 1 yıl arası yaşayabilir. Yani kelebeğin 3 uzun evreyi tamamladıktan sonra gerçekten kelebek olarak özgürce uçacağı zaman dilimi 1 hafta ile duruma göre 1 sene arasındadır. Ömrünün diğer kısmına oranla oldukça üzücü bir durum olsa da, insanların bu yüzden kelebeğin ömrünün kısa olduğunu söylerler, bunu söylerken de yetişkin evredeki ömrü kastederler.

Bu şehir efsanesinin yayılma sebebi, mayıs sinekleri denen sineklerin, bir diğer ismiyle “bir gün sinekleri”nin kısa ömrü ile kelebeklerin ömürlerinin karıştırılmasıdır. Fakat kelebek için geçerli evrelerin benzerleri bir gün sinekleri için de geçerlidir. Yetişkin evreye ulaşmaları oldukça zaman alırken yetişkin evredeki ömürleri 30 dakika ila 1 gün arasında değişir.

 

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık