DOLAR: 3.79 TL
EURO: 4.05 TL

Keçi Sütü Faydaları Nelerdir? Keçi Sütünden Neler Yapılır?

27.03.2014
206 kez görüntülendi

Keçi Sütü Faydaları Nelerdir? Keçi Sütünden Neler Yapılır?

Bu yazıma bir anektod ile başlamak istiyorum…

16. yüzyılda 1. François rahatsızlanmış ve hastalığına hiç kimse çare bulamamış, O dönemde Kanuni Sultan Süleyman’dan yardım istemişlerdir. Kanuni Sultan Süleyman kendi doktorunu ve yanında keçisini göndermiş ve Keçi sütünü ve yoğurdunu her gün içen François bir süre sonra eski sağlığına kavuşmuştur ve Fransa’da yoğurt, ilaç niyetine kullanılmaya başlanmıştır.

Keçi sütü son zamanlarda kansere karşı önemli bir savaşçı olarak tanınıyor. Ancak keçi sütünün faydaları bununla sınırlı değil. Gelin hepberaber öğrenelim neymiş bu keöi sütü, nelere faydalıymış ve neler yapılıyormuş…

keçi

Keçi sütünün faydaları nelerdir?

 • Kalsiyum açısından zengin bir besin kaynağı olan keçi sütünün yağı, organizmada iltihaplanmayı önleyici olduğu saptanan yağ asitlerini içermektedir.
 • Keçi sütünün yağ molekülleri daha ufak ve proteinin oluşturduğu pıhtı daha yumuşak olduğu için sindirimi inek sütünden daha kolaydır. Mide asitlerini dengelemektedir ve bağırsakları korumaktadır.  Keçi sütünün mide ülserlerinin tedavisinde daha etkili olduğu bildirilmektedir. Beyaz Rusya’da yapılan başka bir çalışmada ise, keçi sütünün enfarktüs ve kanser gibi hastalıkların tedavisinde kullanılabileceği de belirtilmektedir. Keçi sütü inek sütüne göre daha düşük düzeyde sodyum daha yüksek miktarda potasyum ve magnezyum içerdiğinden kan basıncını daha olumlu düzeyde etklileme özelliğine sahip olacağı düşünülmektedir; bu da yüksek tansiyon hastaları için önemli olacaktır.
 • Keçi sütünde yüksek oranda fosfor olduğundan çok fazla et ve balık yemeyen ya da yiyemeyenler fosfor ihtiyacını keçi sütüyle giderilebilir.
 •  Bebeklerde hazmı kolaylaştırır, yetişkinlerde ise ketozis (kandaki glikozun düşmesiyle oluşan hastalık) ve karaciğer hastalıklarına iyi gelmektedir.
 • Keçi sütü içen insanlar inek sütü içenlere göre daha az balgam üretmektedirler. Bu da solunum şikayetlerinin azalmasını sağlamaktadır.
 • Stres-gerginlik, sinirsel nedenlerle hazımsızlık ve kabızlık durumlarında yaşanan sorunlara iyi gelmektedir. Yüksek B1, B2 vitamini içermektedir.
 • Batılı doktorların raporlarına göre; astım, alerji, sindirim sistemi rahatsızlıkları, hazım sorunları, bazı cilt hastalıkları, bebek egzamaları, varisle ilgili rahatsızlıklar, tanımlanamamış virütik apseler, iştahsızlıkla beraber geceleri gelen öksürük nöbetleri gibi çok çeşitli şikayetlerle gelen birçok hastalığın tedavisi, ilaçlarla başarılamamış fakat keçi sütü ve ürün kürleri uygulandığında başarılı olmuştur.
 • Keçi sütünün bileşiminde yüksek oranda L-glutamin amino asidinin bulunması nedeni ile yorgunluk, baş ağrısı, kas ağrıları, aşırı kilo  gibi çok sayıda rahatsızlığın tedavisinde kullanıldığı bildirilmektedir.
 •   Bakteri miktarı diğer hayvanların sütünden daha azdır.
 •  Diş ve kemik gelişimi için iyi bir kalsiyum kaynağıdır.
 •  Yapılan bir çalışmada, keçi sütü ile beslenen çocuklar inek sütü ile beslenenlere göre daha fazla ağırlık, boy, iskelet mineralizasyonu ve kan serum içerikleri vitamin A, kalsiyum, tiamin,riboflavin, niacin ve hemeoglobin kazanmışlardır.

 KEÇİ SÜTÜNDEN NELER YAPILIYOR?

 • Keçi sütü sabunu Yapılan araştırmalarda keçi sütü sabunu, arındırıcı etkisi ile her yaş ve cilt tipi için uzmanlar tarafından öneriliyor. Cilde yararlı doğal protein ve yağlar içeren keçi sütünün pH seviyesi insan cildiyle benzerlik gösteriyor. Bu nedenle bakteri ve kimyasal maddelere karşı da cildi koruyor. Doğal nemlendirici olan keçi sütü, hassas ciltler için özellikle tavsiye ediliyor.
 • Maraş dövme dondurmanın sırrı keçi sütü meyvelisinden çikolatalısına yüzlerce çeşit dondurma olmasına rağmen, neredeyse birçoğumuzun tek tercihi olan Maraş dövme dondurmanın sırrı keçi sütü. Kahramanmaraş’ı çevreleyen Ahirdağı’nın yamaçlarında yabani orkide kökleriyle yani saleple beslenen keçilerin sütünden yapılan dövme dondurmaya, o benzersiz lezzeti keçi sütü veriyor.
 •  Yüzlerce yıllık tarihi olan kefir keçi sütünden yapılıyordu Unutulmaya yüz tutmuşken son zamanlarda tüketilmeye başlayan kefirin tarihi uzun yıllar öncesine dayanıyor. 1920’lerde Rusya’da yapılan araştırmada uzun ömürlü insanların kefir içtikleri de gözlendi. Kefiri inceleyen bilim insanları, yoğurtta 2 adet olan probiotik (dost) bakterinin kefirde 25-30 adet olduğunu fark etti. Bu araştırmanın üzerine binlerce ton kefir üretildi ve kefir İskandinav ülkelerine, Avrupa’ya, ardından Amerika’ya kadar yayıldı.
 • Keçi sütü bazlı bebek maması Keçi sütünün daha küçük yağ kürecik çapına sahip olması ve sindirim esnasında daha yumuşak pıhtılar oluşturması sayesinde, keçi sütü bazlı mamalar, bebekler için daha kolay bir sindirim sunarak bebeklerin daha sakin olmalarına yardımcı oluyor.
 • Güzellik kremleri keçi sütü kozmetik sanayinde, kremlerin yapısında kullanılıyor. Yoğun derecede immünolojik protein yapısına sahip keçi sütü vücut güzelliği, cilt kırışıklıkları ve göz altı torbacıklarının engellenmesi için yapılan kremlerde değerlendiriliyor.
 •  Şekerleme ve tatlılar Probiyotik (dost) bakteriler açısından zengin olan keçi sütünden probiyotik tatlılar da üretiliyor. Uzmanlar pişme aşamasından sonra probiyotik bakterilerin canlı olarak kazandırıldığı sakızlı muhallebi, puding gibi tatlıların yapımı için en uygun sütün keçi sütü olduğunu söylüyor.
 • Keçi sütünden yoğurt Keçi yoğurdunun faydaları, diğer keçi sütü ürünlerinde de olduğu gibi saymakla bitmiyor. Düzenli olarak keçi yoğurdu tüketmek kanser, astım, alerji ve öksürük gibi birçok hastalığı engelliyor ve özellikle kemik erimesini geciktiriyor.
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık