DOLAR: 3.77 TL
EURO: 3.99 TL

Kayısı Nedir? Kayısının Faydaları Nelerdir?

16.09.2014
36 kez görüntülendi

Kayısı Nedir? Kayısının Faydaları Nelerdir?

Meyve tüketmek insan sağlığı ve kaliteli yaşam açısından oldukça önemlidir.Özellikle gelişim çağındaki çocuklar bol bol meyve tüketmelidirler.Bu yazımızda insan sağlığı açısından önemli meyvelerden biri olan kayısıyı sizler için mercek altına aldık.

KAYISI NEDİR?

Kayısı, vitamin olarak A,B,C ve P vitaminler açısından oldukça zengin,mineraller açısından da magnezyum,kalsiyum,fosfor,krom,bakır gibi mineralleri barındıran ve bolca demire sahip bir meyvedir.

ÖZELLİKLERİ NELERDİR?

Kayısı vücutta biriken zararlı maddeleri dışarı atmada çok etkilidir ve kan dolaşımını hızlandırmaktadır.Bu etkilerde cildi daha pürüzsüz bir hale getirmektedir.Bu konuda araştırma yapan uzmanlara göre gelişme dönemindeki çocukların bol bol kayısı tüketmeleri gelişimleri için çok önemlidir.Birçok hastalıktan korunmak için kayısı doğal bir koruyucu görevi üstlenmektedir.Kayısının,kompostosu,kurutulmuşu,reçeli,meyve suyu gibi bir çok çeşidi tüketilebilmektedir ve bu çeşitlerin her birinin etkisi birbirinden farklıdır.Bu nedenle değişik hastalıkların tedavisinde kayısının değişik çeşitleri kullanılmaktadır.Meyve olarak kayısı vücut yorgunluğunu giderir ve dinçleşmeyi sağlar.

Baş ağrılarına da büyük etki gösteren kayısı,migren için birebirdir.Dişler içinde çok faydalı olan kayısı,dişlerin yapısını korur ve çürük oluşumunu engeller.Kalp ve şeker rahatsızlıklarına da iyi gelmektedir.

Cilt kanseri başta olmak üzere kanser karşı koruyucu özelliği bulunmaktadır ve bunu yanında cinsel performansı da arttırmaktadır.Sindirimi kolaylaştırdığı için kabızlık problemini de ortadan kaldırmaktadır.Tansiyon ve kolesterol koruması için çok etkilidir.

Birçok hastalığa iyi gelen kayısı kilo problemi içinde faydalı olmaktadır.Kayısı yendiğinde tokluk hissi meydana getirir ve kişi yemek yemediği için doğal yollarla kilo vermeye başlar.

KAYISINI FAYDALARI

  • Gece körlüğünü önlemektedir.
  • Yorgunluk gidericidir.
  • Bağırsak sorunları için etkilidir.
  • Yaşlanmaya karşı koruyucu özelliği vardır.
  • Strese iyi gelir.
  • Böbreklerde taş oluşumunu azaltır
  • Beynin düzenli çalışmasını sağlar
  • Kemiklerin daha düzgün ve güçlü olmasına neden olur.
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık