DOLAR: 3.79 TL
EURO: 4.05 TL

KAYAK YAPARKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER VE UYULMASI GEREKEN KURALLAR NELERDİR?

11.04.2014
98 kez görüntülendi

KAYAK YAPARKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER VE UYULMASI GEREKEN KURALLAR NELERDİR?

Kış aylarının vazgeçilmez sporu olan kayak eğlenceli olduğu kadar tehlikelidir de. Önlemleri alınmadığı takdirde kötü sonuçlanabilir.  Bu yazımızı size kayak sporunun sadece zevk olarak kalması için derledik.Buyrun yazımızı okuyup bilinçlenelim…

Kalçalar, bacaklar ve karın kaslarını hepsini birden çalıştırabilen kayak, gerçekten de eksiksiz bir spor. Denge, hız, yön; nefes, akciğer kapasitesi; tüm bunlar kayağın muhteşem yan etkileri.

Teknik bir disiplin gerektiren kayak sporu için mutlaka ders almak gerekli. Duruş, dönüş, kayış, doğru düşüş gibi tüm güvenli detaylar bu derslerde öğrenilir. Bu derslerde edinilen doğru reflekslerle kayak muhteşem bir deneyime dönüşür. Havaların da tam kıvama geldiği şu günlerde, pudra.com kayağa gidenler için bir sağlık dosyası hazırladı. Kayak yaparken sakatlanmamak için nelere dikkat etmeli? Yanınızda neleri mutlaka taşımalısınız?

Kayağa engel durumlar

Diğer sporlardaki engel durumlardan farklı olarak kayakta yüksekliğe bağlı riskler vardır. Kalp rahatsızlıkları, kronik nefes yetmezlikleri ve bazı kan hastalıklarından muzdarip olanlar için 2500 metreden yüksekte kayak yapmak yasaktır.

Bazı durumlarda da mutlaka doktora danışılması gerekmektedir: hamileliğin bir ve üçüncü trimesterinde, stabilize kalp hastalıkları durumunda, kronik bronşit varsa, çocuk 18 aylıktan küçükse, soğuk havaya bağlı astım varsa ve düzenli kontrol gerektiren herhangi bir hastalığınız varsa…

Gitmeden önce iyi hazırlanın

Bütün yıl spor yapmayıp bir anda kayak tatiline gitmeniz sizi bitkin bir hale sokabilir. Bu nedenle en ideali tüm yıl boyunca düzenli spor yapıyor ve vücudu harekete alıştırıyor olmaktır.Bacaklarınız için size üç öneri:

  • Kaslandırın: Bacaklarınız için mutlaka kas geliştirici, bükülmeye alıştırıcı egzersizler yapın. Bacaklar için ideal egzersizleri uygulamak için tıklayın. Spor yapmaya vaktiniz yoksa da hareket alanı yaratın; örneğin asansör yerine merdiven kullanın.
  • Kasları uzatın: Kayak yaparken sık karşılaşılan sorunlardan biri olan kas yaralanmalarına karşı önlem almak için bacaklarınıza kas uzatıcı egzersizler uygulayın.
  • Denge çalışın: Kayakların üzerinde doğru bir şekilde durabilmek, virajları düşmeden alabilmek ve hızınızı ayarlayabilmek için öncesinde mutlaka denge çalışmak gerekir.

En çok görülen sakatlanmalar

Şüphesiz buzun üzerinde denge kurarak yapılan bir sporun beraberinde getirdiği en sık yaşanan kazalar düşmeler nedeniyle olmakta. Bunun yanı sıra kayakçılar arası çarpışmalar veya bir şeye çarpmalar da sık sık rastladığımız kazalar arasında. Kazaları ve sakatlanmaları en çok yaşayan kişiler ise genelde acemiler, 11 yaşından küçük çocuklar ve 55 yaşından büyükler.

Sakatlanma oranları ise şu şekilde: burkulma (%36) ve kırılma (%25) en sık görülenler. Onların dışında; ezilmeler (%18), tendon zedelenmeleri (%7), yaralar (%5), çıkıklar (%3) ve kafatası travmaları (%3)…

 

 

 

 

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık