DOLAR: 3.79 TL
EURO: 4.05 TL

Katarakt Nedir? Katarakt’ın Tedavisi Nedir?

27.07.2014
58 kez görüntülendi

Katarakt Nedir? Katarakt’ın Tedavisi Nedir?

Katarakt günümüzde yaşlı hastalığı olarak bilinen fakat sıklıkla görülmese de bebekler de dahi oluşabilecek bir göz problemidir. Katarakt nedir? Katarakt’ın tedavisi nedir? gibi sorularınızı bu yazımızda yanıtladık.

 

 

 

Katarakt Nedir?

Katarakt gençlerde pek fazla görülmeyen halk arasında perde olarak bilinen bir göz hastalığıdır. Bu hastalık göz merceğinde bulanıklık oluşmasıyla kendini belli eder. Göz merceğinin görevi retina üzerinde görüntü oluşumunu sağlamaktır. Retina ise gözün arka kısmında bulunan ışığa duyarlı kısım olarak tanımlanır.  Yani göz merceğinin bulanıklaşması kişi de direk görüş bozukluğuna neden olabilir. Katarakt göze sadece fiziksel olarak zarar vermez, göz merceğinin kimyasını da değiştirir. Katarakt 40-50 yaşlarında görülebilir. Yaş arttıkça katarakt oluşma ihtimali de artar.  Vücuttaki rahatsızlıklara ve kullanılan maddelere bağlı olarak da katarakt oluşabilir. Bazı bebekler genetik nedenlerden dolayı kataraktlı olarak doğabilirler. Katarakt yavaş oluşan bir hastalıktır bu yüzden genellikle genç yaşlarda rastlanmaz. Katarakt tabakasının görüşümüzü etkilemesi; oluştuğu yere, büyüklüğüne ve yoğunluğuna bağlıdır. Kişiler genellikle bulanık görme şikayetiyle doktora başvururlar. Diğer belirtiler ise;

  • Sisli, puslu görme
  • Çift görme
  • Gözlük camlarının sık sık değişmesi
  • Bir tülün arkasından bakıyormuş gibi hissetme
  • Kitap okurken ışığın sürekli yetersiz gelmesi
  • Araba kullanırken zorluk çekme

Eğer bu belirtilerden bir kaçına sahipseniz bir göz doktoruna görünmeniz tavsiye olunur.

Katarakt’ın Tedavisi Nedir?

Katarakt kaynaklı görme bozukluğu görüşü engelleyecek duruma geldiğinde katarakt ameliyat edilmelidir. Olgunlaşmış katarakt göz için oldukça tehlikelidir. Çünkü göz içinde şişebilir ve farklı bölgelere dağılabilir. Bu durum sonucunda kalıcı görme kayıpları yaşanabilir. Genetik faktörlü kataraktlarda da görüş engelleniyorsa mutlaka ameliyat edilmelidir. Bu durumlar dışında yani kataraktın görüş ve yaşam kalitenizi düşürmediği durumlarda katarakt ameliyatı gereken bir durum yoktur.

 

 

 

 

 

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

Katarakt Nedir? Katarakt’ın Tedavisi Nedir? Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık