DOLAR: 3.77 TL
EURO: 3.99 TL

Karagöz ve Hacivat Kimdir? Karagöz oyunu nasıl oynatılır?

13.07.2014
172 kez görüntülendi

Karagöz ve Hacivat Kimdir? Karagöz oyunu nasıl oynatılır?

“Karagöz ve Hacivat kimdir? Karagöz oyununun tarihçesi nedir?, Karagöz oyunu nasıl oynatılır?” gibi soruların cevaplarını yazımızda bulabilirsiniz.

Karagöz ve Hacivat Kimdir?

Türkler’in sosyal hayatında önemli bir yeri olan ve Geleneksel Türk Tiyatrosu’nun mihenk taşı olan Karagöz oyununun karakterleri Karagöz ve Hacivat’tır. Karagöz ve Hacivat karakterlerinin gerçekte yaşayıp yaşamadıkları bilinmemektedir. Bu konuda çeşitli rivayetler vardır.  Karagöz ve Hacivat’ın gerçek kimlikleri hiçbir zaman kesin olarak bilinememiştir. Araştırmacı ve tarihçiler Karagöz’ün bazı oyunlarda çingene olduğunu itiraf ettiğini söylerler. Hatta kimliğine ilişkin en sağlam rivayet; Evliya Çelebi’nin tanıklığına dayanarak Bizans imparatoru Konstantin’in Çingene seyisi Sofyozlu Bali Çelebi olduğu yönündedir.

Başka bir rivayete göre ise, Hacivat’ın gerçekte Hacı İvaz Ağa olduğu ve Trakya’da bulunan Samakol köyünden demirci ustası Karagöz, Orhan Gazi devrinde Bursa’da cami inşaatında çalışan iki işçidir. Bu iki yaramaz işçi, iş yapmaktan sürekli kaçarlar ve diğer işçilerin de işlerini yapmalarına engel olurlar. Orhan Gazi, “cami vaktinde bitmezse kelleni alırım” diye söyler cami mimarına, caminin vaktinde bitmeyince de mimar, Karagöz ve Hacivat’ı şikayet eder. Bunun üzerine bu ikili başları kesilerek idam edilir. Karagöz ve Hacivat’ı çok seven ve ölümlerine çok üzülen Şeyh Küşteri, ölümlerinin ardından kuklalarını yaparak perde arkasından oynatmaya başlar. Bu sayede Hacivat ve Karagöz meşhur olur ve zamanla gelenek halini alır.

Karagöz oyununun tarihçesi nedir?

Gölge oyununun kökeni konusunda değişik görüşler ileri sürülmektedir. Cava, Endonezya ya da Çin gibi Uzakdoğu ülkesinde ortaya çıkmış ve Hindistan üzerinden Ortadoğu’ya gelmiş olması akla yakındır. Bazı kaynaklar Karagöz’ün 14. yüzyılda Orhan Gazi zamanında Bursa’da ortaya çıktığını ileri sürüyorsa da, günümüzde daha yaygın bir görüşe göre Türkler gölge oyunu tekniğini 16. yüzyılda Mısır’dan almış ve bu oyun türüne Karagöz adı altında kesin biçimini 17. yüzyılda kazandırmışlardır.

Karagöz Oyunu Nasıl Oynatılır?

Karagöz oyununu tek kişi, projektörle ışık vurdurulan bir perdenin üzerine düşen kukla gölgeleri ile kendi yazdığı veya o an doğaçladığı senaryoyu, esprileri izleyiciye aktarır. Hayalbaz denilen oynatıcının bir de yardak adı verilen yardımcısı vardır. Klasik Karagöz oyunu dört bölümden oluşur:

  • Hacivat’ın semai söyleyerek perdeye geldiği ve perde gazelini okuduktan sonra dua edip Karagöz’ü perdeye çağırdı mukkadime (giriş) bölümü.
  • Hacivat’la Karagöz arasında geçen ve doğrudan konuyla ilgisi olmayıp daha çok Karagöz’ün yanlış anlamalarından ortaya çıkan güldürücü muhavere (karşılıklı konuşma) bölümü.
  • Başka kişilerin de katıldığı ve oyuna adını veren olayların yer aldığı fasıl.

Karagöz’le Hacivat arasında geçen kısa bir uzlaşma konuşmasıyla noktalanan bitiş bölümü.

 

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık