DOLAR: 3.79 TL
EURO: 4.05 TL

Kara delik Nedir? Kara delik Özellikleri Nelerdir?

05.07.2014
87 kez görüntülendi

Kara delik Nedir? Kara delik Özellikleri Nelerdir?

Kara delik Nedir? Kara delik Özellikleri Nelerdir? gibi sorularınız bu yazımızla birlikte cevaplandıracağız.

KARA DELİK NEDİR?

Kara delik, hiçbir maddesel oluşumun kendisinden kaçmasına olanak vermeyecek kadar güçlü olan bir kozmik cisimdir.Kara deliğe uzayda belli özellikteki maddelerin belirli bir yerde toplanmasıyla ortaya çıkan bir yapı da denebilir.Bunların kara olarak nitelendirilmelerinin sebebi ışık yaymamalarıdır ve aynı zamanda bu yapılar hacimsiz kabul edilirler.Bilim insanlarının tahminlerine göre kara deliklerin içinde zaman yavaş akmakta ya da hiç akmamaktadır.Keşfedilmeleri ise çıplak gözle değil belirli gözlem yöntemlerinin kullanılması ile olmuştur.

KARA DELİKLERİN ÖZELLİKLERİ NELERDİR?

  • Kara delik bir astrofizik cismidir.
  • Doğrudan gözlemlenmesi imkansıza yakındır ve merkez bölgesi doğrudan doğruya tanımlanamaz.
  • Merkez bölgesinin tanımlanamamasının sebebi çekimsel tekillik içeriyor olmasıdır.
  • Kara deliklerin çevresindeki ortam koşulları ve kara deliklerin çevresi üzerindeki etkileri güzel bir şekilde tanımlanabilmektedir.
  • Dünya üzerindeki tanımları üç değişkene bağlıdır.Kütle,elektriksel yük ve açısal momentum.Kara deliklerin diğer tüm özellikleri bu üç değişken ile belirlenir.Karadeliklerin ölçülebilir özellikleri yine sadece bu üç değişken ile belirlenebilir.

BOYUTLARINA GÖRE KARA DELİKLER

  1. YILDIZSAL KARA DELİKLER : Bu kara deliklerin kütlesi bir kaç güneş kütlesi kadardır.Bu kara delik türü bir yıldız kalıntısının içe çökmesi ile ortaya çıkar.
  2. DEV KARA DELİKLER: Bu kara deliklerin kütlesi birkaç milyon ile birkaç milyar güneş kütlesi arasında değişir.Bu kara delikler galaksilerin merkezinde bulunurlar.
  3. ORTA KARA DELİKLER: Bu kara delikler yakın zamanlarda keşfedilmişlerdir.Kütlesi ise 100 güneş kütlesi ile 10.000 güneş kütlesi arasında değişmektedir.
  4. İLKSEL KARA DELİKLER:Bu kara delikler çok küçük boyutlarda olan kara deliklerdir.
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık