DOLAR: 3.77 TL
EURO: 3.99 TL

Kara Delik Nedir? Kara Delik Nasıl Oluşur?

05.08.2014
70 kez görüntülendi

Kara Delik Nedir? Kara Delik Nasıl Oluşur?

Kara delikler gök yüzünün oldukça merak edilen cisimleridir. Karanlık oldukları için kara delik olarak adlandırılan bu cisimler tam olarak nedir? Kara delik nedir, kara delik nasıl oluşur gibi sorularınızın yanıtlarını bu yazımızda bulabilirsiniz.

 

 

Kara Delik Nedir?

Kara delik bir kozmik cisim yani gök cismidir. Kara deliğin çekim alanı çok güçlüdür ve hiç bir ışın ya da madde kara delikten kaçamaz. Kara delik için uzayda bir maddenin belirli bir yerde toplanması olduğu da söylenebilir. Bu kozmik cisim ışık yayamadığı sürece karanlık olduğu için adı kara deliktir. Karadeliklerin 3 boyutlu olmadığı ve hacimsiz olduğu kabul edilir. Zaman kavramının da farklı işlediği düşünülen kara delikte, zamanın akmadığı ya da yavaş aktığı iddia ediliyor. Einstein kara delikleri genel görelilik kuramıyla açıklamıştır. Dolaylı gözlem teknikleriyle keşfedilmiştir.

Bu teknikler aynı zamanda çevrelerinde sürüklenen oluşumların da incelenme olanağını sağlamıştır. Örneğin, bir kara deliğin potansiyel kuyusunun çok derin olması nedeniyle yakın çevresinde oluşacak yığılım diskinin üzerine düşen maddeler diskin çok yüksek sıcaklıklara erişmesine neden olacak, bu da diskin (ve dolaylı olarak kara deliğin) yayılan x-ışınları sayesinde saptanmasını sağlayacaktır.

Kara deliklerin varlığı astrofizikçiler ve kuramsal fizikçiler tarafından onaylanmış ve kabul edilmiştir.

Kara Delik Nasıl Oluşur?

Kara deliklerin varlığı yalnızca Einstein ın genel görelilik kuramına göre değil kütle çekimi konu alan bir çok fizik kuramı tarafından da kabul edilmiştir. Bazı kuramlar kara deliklerin uzayın bir bölgesinde sıkışmış bir maddeden oluştuğunu bile söylemektedir.

Astrofizikte kara delik bir çekimsel içe çökmenin son aşaması olarak ele alınır. Yıldızların evrim süreçlerinin sonları, sahip oldukları kütleye göre belirlenir. Evrim sürecinin son aşamasına yaklaşmış yıldızlarda, maddenin sıkışması sonunda, kütlelerine göre, iki hal söz konusu olur; bunlar ya ak cüce haline dönüşürler veya sonradan kara deliğe dönüşebilecek nötron yıldızı haline dönüşürler. Ak cüce halinde, ak cüceyi kütleçekime karşı denge halinde tutan elektronların yozlaşma basıncıdır. Nötron yıldızı halinde ise nükleonların yozlaşma basıncı söz konusu değildir, denge halini sağlayan “güçlü etkileşim“dir. Kara delik ak cücelere ilişkin içe çökmeyle oluşamaz; bu çökme sırasında yıldızı oluşturan çok ağır nükleonlar oluşur. Açığa çıkan enerji yıldızı dağıtmaya yeterlidir.

 

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

Kara Delik Nedir? Kara Delik Nasıl Oluşur? Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık