DOLAR: 5.70 TL
EURO: 6.58 TL

KAN GRUPLARI ARASINDAKİ ALIŞVERİŞ NASILDIR?

23.05.2014
371 kez görüntülendi

KAN GRUPLARI ARASINDAKİ ALIŞVERİŞ NASILDIR?

Herkesin bildiği bir şey kan alıp vermek. Ameliyat esnasında, kazalarda, kanser hastalıklarında ihtiyaç duyulan fazla kan diğer sağlıklı kişilerden temin edilir. Kızılayın cadırlarını görmeyeniniz yoktur. İl il ilçe ilçe tüm Türkiye’yi karış karış gezerler.

Büyük kanamalar sonucu, vücudun kan kaybetmesi ölüme yol açabilir. Bu nedenle kan kaybına uğrayan kişiye kan verilir. Kan alışverişleri kan gruplarına ve Rh faktörüne göre olur. Dört çeşit kan grubu vardır: A, B, AB ve 0. Kan gruplarını belirleyen alyuvarlarda bulunan protein çeşitleridir.

Bakalım neymiş bu kan alışverişinin kuralları…

 

Kan genel özellikleriyle tüm insanlarda aynı yapıda olmasına rağmen tüm insanlar birbirine kan veremez. Kan nakli sırasında kan grubunun uyması gerekir. Aksi takdirde nakil yapılan kişinin hayatı tehlikeye girebilir.
 İnsanlarda dört farklı kan grubu bulunmaktadır. Bu kan grupları A, B, AB VE 0 şeklinde isimlendirilir. Bu gruplar arasındaki kan alışverişinde her gruptan kan alamazlar. AB grubu tüm gruplardan kan alabilirken kendi grubu dışında kan veremez.
 
A kan grubu
 * 0 ve A kan grubundan kan alabilir. A ve B kan grubuna kan verebilir.
 (A-A)
 
0 kan grubu
 * Tüm kan gruplarına kan verilebilirken, sadece 0 kan grubundan kan alabilir. 0 kan grubu genel vericidir (0–0)
 
B kan grubu
 * 0 ve B kan grubundan kan alabilir. AB ve B grubuna kan verebilir.
 (B-B)
 
AB kan grubu
 * Tüm kan gruplarından kan alabilirken, sadece AB kan grubundan kan verebilir. AB kan grubu genel alıcıdır
 

Kan grupları en uygun kan alışverişi, her bireyin kendi kan grubuyla yaptığı alışveriştir. Buna İDEAL KAN ALIŞVERİŞİ denir.
 
Kan alışverişinde; kan gruplarının yanı sıra RH faktörü de önemlidir. Rh bazı insanların alyuvarlarında bulunan özel bir proteindir. İlk defa Rhesus macasus türü maymunda keşfedildiğinden, maymunun ismindeki ilk harfleri kullanılarak bu proteine RH denilmiştir. Alyuvarların RH proteini taşıyan kan RH(+) , Rh proteini taşımayan kan RH (-) ‘tır. Kan alışverişinde Rh faktörlerinin de aynı olmasına dikkat edilmelidir. Rh (+) kan grubuna sahip olan kişiler, RH (-) kan grubuna sahip olan kan veremez. Ancak RH (-) kan grubuna sahip olan kişiler, RH (+) kan grubuna sahip kişilere kan verebilir.
 
Kan bağışının önemi
 —kemik iliğinin yağlanmasını önler
 —kandaki yağ oranını düşürür.
 —vücutta yeni kan hücrelerinin oluşmasını sağladığı için vücut canlılık kazanır.
 —kalp krizi ihtimalini % 90 azaltır.
 —baş ağrısı , stres , kaşıntı , tansiyon yargunluk ve alerjik reaksiyonlara ii gelir
 
Hastanelerde gerekli tedavilerin yapılabilmesi için kan bağışına ihtiyaç vardır.Yapılacak kan bağışları insanların hayatını kurtarır.Kan bağışı yapan kişi , her kan verildiğinde AIDS , Hepatit B , Hepatit C ve kan grubu taramasından ücretsiz olarak yararlanmış olur.
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık