DOLAR: 3.78 TL
EURO: 4.04 TL

Kamber ve Kaster Açısı Nedir? Kamber ve Kaster Açısının Önemi Nedir?

23.07.2014
214 kez görüntülendi

Kamber ve Kaster Açısı Nedir? Kamber ve Kaster Açısının Önemi Nedir?

“Kamber ve Kaster Açısı Nedir? Kamber ve Kaster Açısının Önemi Nedir?” sorularının cevaplarını sizin için bir araya getirdik.

Kamber Açısı Nedir? Önemi Nedir?

Araca önden bakıldığında tekerleklerin üst kısımlarının içe veya dışa olan açılarına kamber açısı denir. Lastik ekseni ile dikey eksen arasındaki eğimin cinsi derecesinden ölçülür.

Pozitif Kamber: Tekerleğin üst kısmının dışa doğru eğimli olmasıdır.
Negatif Kamber: Tekerleğin üst kısmının içe doğru eğimli olmasıdır.
Kamber açısı sıfır olursa, aks miline gelen yük, lastiğin merkez ekseni ile mil ekseni kesişimine uygulanır.

  • Pozitif açı vermek yükün milin iç kısmına uygulanması anlamına gelir. Aks milini ve direksiyon mafsalını bükecek kuvveti azaltır.
  • Pozitif kamber verilirse akslardaki yük tekerlekleri içe doğru kapamaya çalışır. En kötü ihtimal kamber açısı sıfırlanır. Böylelikle pozitif kamber, bir nevi emniyettir.
  • Lastik her zaman eğimli olduğu yöne doğru dönmeye çalışır. Bu duruma kamber itmesi denir. Kamber açısı sıfır olan bir tekerlekte viraj alınırken, dıştaki tekerleğe binen yük, tekerlekte pozitif kamber oluşmasına sebep olur. Ve tekerleğin dışa doğru dönme hareketi yapmasına sebep olur, fakat araç içe doğru virajı almaktadır. Bu durum istenmeyen bir durumdur ve negatif kamber verilerek, viraj performansı arttırılabilir.

Kaster Açısı Nedir? Önemi Nedir?

Taşıt tekerleklerine yandan bakıldığında görülen, aks piminin veya alt ve üst salıncak rotillerini birleştiren doğrunun taşıtın önüne veya arkasına doğru yaptığı eğime kaster denir. Dikey eksenden açı ile gösterilir. Geriye eğilme pozitif kaster, öne eğilme ise negatif kaster olarak adlandırılır. Genelde pozitif kaster kullanılır. Kaster izi aracın ilerlediği yönde olmalıdır. Belli bir kaster açısı verildiğinde, düz ileri sürüş kararlılığı sağlanmış olur. Direksiyon kendisini toplayabilir.

 

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

Kamber ve Kaster Açısı Nedir? Kamber ve Kaster Açısının Önemi Nedir? Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık