DOLAR: 3.53 TL
EURO: 3.96 TL

Kalp Krizini Önceden Bilmek Mümkün Mü? Kalp Krizi Geçirmeden Önce Nasıl Anlaşılır?

22.08.2014
86 kez görüntülendi

Kalp Krizini Önceden Bilmek Mümkün Mü? Kalp Krizi Geçirmeden Önce Nasıl Anlaşılır?

Son yıllarda düzensiz beslenme, sigara, alkol, hareketsiz yaşam durumlarından dolayı kalp krizi oranları oldukça yükseldi. Peki kalp krizini önceden bilmek mümkün mü? Ya da kalp krizi geçirmeden önce nasıl anlaşılır? Bu sorularınızın yanıtlarını yazımızın içeriğinde bulabilirsiniz.

 

 

Kalp Krizini Önceden Bilmek Mümkün Mü?

Kalp krizi oldukça tehlikeli bir ataktır. Eğer önceden anlaşılırsa tedavi edilebilen kalp krizi ani olarak yaşandığında ölümle sonuçlanabiliyor. Dünyada yeni yeni kullanılmaya başlanan Kardiyogonyometri cihazı kalbi 3 boyutlu gösterebiliyor ve radyasyona maruz bırakmıyor. Bu yöntem sayesinde kalp krizi ihtimalinizin olup olmadığı birkaç dakika da anlaşılabiliyor. Bu test elektro bantlar ile yapılıyor. Teste girmek istediğiniz de bantlar sırtınıza ve göğsünüze yerleştiriliyor. Daha sonra ekrandan kalbin kasılmaları ve kalp riski olup olmadığı gözlemleniyor. Bazen küçük çaplı kalp krizleri insanlar tarafından anlaşılmayabiliyor. Bu test sayesinde daha önce kalp krizi geçirip geçirmediğinizi de öğrenebiliyorsunuz. Doktorlar tarafından yıllardır kullanılan yöntemler kadar güvenilir olduğu iddia ediliyor. Hatta kalbin 3 boyutlu olarak daha iyi gözlenmesi sonucunda daha net ve güvenilir sonuçlar verdiği de söyleniyor. Test sırasında radyasyon veya kimyasal maddeye maruz kalınmıyor. Bu test sayesinde anjiyonun da gereksiz yere yapılmayacağı söyleniyor. Anjiyo bildiğimiz üzere damarların tıkanık olması ya da olmaması durumunda damar açma ya da damarları kontrol etme gibi durumlarda yapılıyor. Bu yöntem uygulandıktan sonra hasta eğer risk taşıyorsa anjiyo yapılabiliyor.

 Kalp Krizi Geçirmeden Önce Nasıl Anlaşılır?

Öncelikle kalp krizine genetik yatkınlığınız varsa mutlaka her yıl kalp muayenesi olmalısınız. 30 yaşın üzerinde olmanız da her yıl kalp muayenesi olmanızı gerektiriyor. Kalp krizi belirtileri;

  • Göğüste en az 20 dakika süren ve kollara yayılan şiddetli ağrılar
  • Nefes darlığı, öksürük, baş dönmesi
  • Bayılma, kusma, çarpıntı
  • Soğuk terleme, halsizlik, ölüm korkusu

 

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

Kalp Krizini Önceden Bilmek Mümkün Mü? Kalp Krizi Geçirmeden Önce Nasıl Anlaşılır? Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık