DOLAR: 3.77 TL
EURO: 3.99 TL

Kalp Çarpıntısı Nedir? Belirtileri Nelerdir?

06.05.2014
85 kez görüntülendi

Kalp Çarpıntısı Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Sağlıklı bir kalp her bir dakikada yaklaşık beş litre kanı tüm vücuda pompalayan bir organdır. Normal şartlar altında her dakika 60 ila 100 kez atan kalbimiz fiziksel aktivite veya heyecan halinde dakikadaki atım sayısını 150’ye kadar yükseltebilmektedir. Oldukça ritmik bir çalışma gösteren kalbimiz çeşitli sebeplerle bu düzenini kaybederse bu durum aritmi, yani ritim düzensizliği olarak adlandırılmaktadır. Her bir kalp atımı kalbin sağ üst köşesinde yer alan doğal uyarı merkezinden (sino-atrial düğüm) çıkan elektrik dalgası ile tetiklenir. Oluşan bu dalga kalp içi elektrik yolları vasıtasıyla tüm kalbi yaklaşık bir saniye içinde sarmalar ve tüm kalp neredeyse aynı anda kasılarak içindeki kanı vücuda pompalar.
kalp001
Kalp içi ileti yolları

Normal sinüs ritmi olarak adlandırılan bu durum çeşitli şekillerde düzenini kaybedebilir. Her insanda zaman zaman düzensiz kalp atımı olmaktadır ve bu şekildeki nadir, tek tük atımlar zararsız olarak tasnif edilirler. Dikkat çekici olarak normalden yavaş (bradikardi), hızlı (taşikardi) veya düzensiz atımlar tespit edilir. Aritmi göğüste kalp atımlarının hızlı, düzensiz ya da tekleme şeklinde hissedilebilir, baş dönmesi ve bayılmaya yol açabilir, bunun yanı sıra göğüs ağrısı ve nefes darlığı ifade eden olgular da vardır. Kimi aritmiler hasta tarafından hissedilmese de ciddi karakterde olabilir. Genel olarak koroner kalp hastalığı, patolojik kalp kapakları veya kalp yetersizliği gibi kalbin fizyolojik çalışamadığı hallerde aritmiler sıktır. Ritmin bazen çok yavaş ve bazen de çok hızlı olmasıyla kalbin bir pompa olarak kanı yeterli düzeyde pompalaması mümkün olmayarak kan basıncı hayatı tehdit edici düzeylere düşebilir. Buna karşılık yalnız başına aritminin görülmesi kalp hastalığının işareti değildir. Günlük hayatta bir çok sağlıklı insanda da aritmiler oluşabilmektedir. Kimi insanda ise doğumsal olarak aritmik altyapı mevcuttur. Bir çok kalp hastalığının yanında hipertansiyon da ritim düzensizliklerine yol açabilir. Kafein, sigara, bazı ilaçlar, alkol ve stresin kendine has özellikleri nedeniyle sağlıklı insanlarda dahi aritmi oluşturdukları bilinmektedir. Bu sebeple aritmi ile başvuran kimselerde hadisenin çok basit bir sebebi olabileceği gibi altında önemli bir etkenin de yatmakta olabileceği akılda tutulmalıdır.

Kimi bireylerde herhangi bir yakınma olmazken, ritim bozukluğu ile başvuran kimselerin sıklıkla çarpıntı, baş dönmesi, şuur kaybı, göğüs ağrısı veya nefes darlığı, hava açlığı gibi şikayetleri vardır. Sık olarak hastaların, göğsünde kuşun kanat çırpması gibi ifade ettiği çarpıntı bazen de bir boşluk hissi ya da kalbin atımlarını hissetmek olarak tarif edilmektedir. Bu durum birkaç saniyeden saatlere varan bir süreyi tutabilir. Aritmiye bağlı baş dönmesi şikayeti nispeten sıkken bazen şuur kaybı da gelişebilmektedir. Özellikle şuur kaybı bir an önce hekime baş vurmak için yeterli bir sebeptir.

İnsan kalbinde yan yana ve alt alta dört odacık bulunur, üste bulunan iki odacıktan (kulakçık) kaynaklanan aritmiler supraventriküler ve altta bulunan iki odacıktan (karıncık) çıkan ritim bozuklukları ise ventriküler aritmiler olarak adlandırılırlar. Bunun dışında aritmiler kalp hızına göre de tasnif edilirler: hızın dakikada 60’ın altına inmesi bradikardi, 100’ün üzerinde olması taşikardi olarak adlandırılır. Aritmiler içinde en düzensiz ve hızlısı ise fibrilasyondur, fibrilasyon esnasında her bir kas lifi birbirinden bağımsız ve hızlı olarak kasılmaktadır. Aritmiler masum bir çarpıntı olarak hissedilebileceği gibi ventriküler taşikardi ve fibrilasyon gibi durumunlarda ise tansiyon ileri derecede düşerek ani ölüme yol açabilirler.

Tedavinin doğru yönlendirilebilmesi için sebebin doğru tespit edilmesi esastır. Ritim bozukluklarının çeşitli sebepleri vardır:

1-    Kalp kasına bağlı sebepler:
a-    Koroner arter hastalığı, miyokard infarktüsü
b-    Miyokardit ve kardiyomiyopatiler
2-    Hemodinamik sebepler
a-    Kalp kapak hastalıkları, doğumsal anomaliler, kalbin basınç ve volüm yüküne maruz kalması
b-    Hipertansiyon
3-    Diğer sebepler
a-    Aksesuar ileti yolları ( WPW gibi)
b-    Hipertiroidizm
c-    Elektrolit denge bozuklukları
d-    Bazı ilaçlar
e-    Aşırı miktarda alınan bazı keyif verici maddeler (nikotin, alkol, kahve, uyuşturucular gibi)
f-    Karotis sinüs sendromu
g-    Hipoksi
h-    Kalp ameliyatı

Ritim bozukluklarının istirahat ve efor esnasında oluşuyor olması da ayrı bir önem taşımaktadır. İstirahat halinde oluşup da eforla kaybolan ritim düzensizlikleri oldukça selim bir seyir gösterirken özellikle eforla ortaya çıkan aritmiler üzerinde dikkatle durulması gereken grubu oluşturmaktadırlar.

Ritim bozukluğu ile başvuran kimselerde etraflı bir kan muayenesi şarttır. Elektrolit dengesizliğinin saptanabildiği bu tetkikte özellikle potasyum ve magnezyum seviyelerinin ölçümü bazen sorunun çözümünde yeterli olmaktadır.
Kanda tiroid stimülan hormonu düzeyinin tespiti gereklidir. Tiroidin normalden çok çalışması ritim düzensizliklerine yol açmaktadır.

Belirtiler   

Şikayetin oluşması ve çeşidi kalbin durumuna ve aritminin çeşidine bağlıdır. Aritminin ciddiyetinin yanında sıklığı ve süresi de şikayetlerin hissedilmesinde etkindir. Bazı ritim bozuklukları belirti vermeyebilir. Yaygın kanının aksine kalp çarpıntısının hissedilmesi her zaman aritmi varlığına işaret etmez.

Aritmilerin benzer belirtileri olsa da bazen ayrıma yardımcı ip uçları da elde edilebilir. Kalbin yavaş çalışmasında (bradikardi) yorgunluk, nefes darlığı, baş dönmesi ve bayılma beklenir. Hızlı çalışmada (taşikardi) ise boyunda ve göğüste kalbin kuvvetli ya da çarpıntılı bir şekilde çalıştığı hissi oluşur, göğüste huzursuzluk, güçsüzlük, ter basması, nefes darlığı ve bayılma hissi gelişebilir.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık