DOLAR: 3.78 TL
EURO: 4.04 TL

Kaju Nedir? Kaju Fıstığı Nasıl Elde Edilir?

12.07.2014
343 kez görüntülendi

Kaju Nedir? Kaju Fıstığı Nasıl Elde Edilir?

“Kaju Nedir? Nerelerde Yetişir? Kaju Fıstığı Nasıl Elde Edilir?” diye düşünüyorsanız, cevaplarını bulmak için doğru yerdesiniz.

Kaju Nedir?

Kaju, latince ismi Anacardium Occidentale olan bir tropikal iklim bitkisidir. Brezilya’da yetiştirilmektedir fakat bu meyveyi dünyaya tanıtanlar Portekizliler olmuştur. Tropikal iklim bitkisi olduğu için en yoğun yetiştirildiği bölge ekvator civarıdır.

1500’lü yılların ortalarında Portekizlilerin Brezilya’ya girmesiyle birlikte kaju ağacının da keşfedilme süreci başlamış oldu. Portekizli denizciler kaju tohumlarını Brezilya’dan batı Afrika kıyılarına taşımışlardır. Afrika’nın batı kıyılarında kaju yetiştiren Portekizliler, isteyerek veya istemeyerek kajunun popüleritesini artırmıştır. Kaju ağacının yetişmesi için ideal iklim bol yağışlı ve bol nemli iklimdir. Bu yüzden kaju ağacı batı Afrika kıyılarına kolayca adapte olmuştur. Afrika’nın batı kıyısında Gabon, Angola ve Namibya gibi ülkelerden de doğu Afrika’daki ülkelere, Mozambik, Kenya ve Tanzanya’da da üretimi ve bakımı yapılmaktadır.

Kaju Fıstığı Nasıl Elde Edilir?

Kaju meyvesi çabuk çürüdüğü için maddi anlamda bir değeri yoktur. Kaju fıstığı diye satın aldığımız çerez, kaju meyvesinden çok daha değerlidir. Bu fıstığın diğer fıstık çesitlerinden daha pahalı olma nedeni ise her iklimde yetişememesi, ithal olarak gelmesi ve her kaju meyvesinden sadece bir adet kaju fıstığı üretilebilmesidir. Bu konuda tam bir netlik olmamasına rağmen, kaju fıstığının kaju meyvesinin sapı olduğu ve saplarının koparılarak ayrıştırıldığı bilinmektedir. Bir diğer görüşe göre kaju fıstığının, kaju meyvesinin çekirdeği olduğu söylenmektedir, fakat çekirdeği dışarıda olması pek sık rastlanan bir durum olmadığından ilk hipotezin doğru olduğu sanılmaktadır.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 10.0/10 (2 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
Kaju Nedir? Kaju Fıstığı Nasıl Elde Edilir?, 10.0 out of 10 based on 2 ratings
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık