DOLAR: 3.52 TL
EURO: 3.95 TL

Kadir Gecesinin Anlam ve Önemi Nedir? Kadir Gecesi Ne Zamandır?

31.07.2014
77 kez görüntülendi

Kadir Gecesinin Anlam ve Önemi Nedir? Kadir Gecesi Ne Zamandır?

Kadir Gecesi için bin aydan daha hayırlı gün diye bahsedilir. Peki Kadir Gecesinin anlam ve önemi nedir? Kadir Gecesi ne zamandır? Bu sorularınızın yanıtlarını yazımızın içeriğinde bulabilirsiniz.

 

 

 

Kadir Gecesinin Anlam ve Önemi Nedir?

Bin aydan daha hayırlı olan bu gün de, Müslümanlar olabildiğince dua eder. Çünkü kadir gecesinde edilen duaların mutlaka kabul olacağına ve edilen töbelerin de yine aynı şekilde Allah katında kabul olacağına inanılır. Kadir Gecesi Ramazan Bayramı‘nın yaklaştığını da müjdeler. Kadir Gecesinin tam olarak tarihi bilinmemektedir. Ramazan ayının içerisinde 20 günden sonra aranmaya başlanmalıdır yada bayrama kadar her gün kadir gecesiymiş gibi ibadetler ve dualar yapılmalıdır. Kuran-ı Kerim‘in doksan yedinci suresi olan Kadir Suresi’nde Kadir Gecesi’nden bahsedilir. Kadir, daha doğrusu ”Kadr” azamet ve şeref demektir. Kadir suresinde anlatılanlar; Kuran-ı Kerim’in Kadir Gecesinde indiği, kadir gecesinin bin aydan daha hayırlı olduğu ve kadir gecesinin bereket ve rahmete sebep olduğudur. Bu gece Müslümanlar için çok kutsal bir gecedir ve Allah’ın kullarına bir ikramıdır. Kadir Suresi derki:

“Hakikat, biz onu (Kur’anı) Kadir gecesinde indirdik. Kadir gecesinin (o büyük fazl u şerefini) sana bildiren nedir? Kadir gecesi bin aydan hayırlıdır. Onda melekler ve Ruh, Rablerinin izniyle, herbir iş için iner de iner. O (gece) tan yeri ağarıncaya kadar bir selâmdır.”

KADİR GECESİ: Kur’an’ın indirilmeye başlandığı bu ay içinde Kur’an-ı Kerim’deki ifadesiyle bin aydan daha hayırlı olan “Kadir Gecesi” vardır. Bu gece Allah’ın müminlere bahşettiği çok yüce bir ikramıdır. Ramazan’ın her gecesinin dolu dolu geçirilmesi için bu gecenin zamanı gizlenmiştir. Ancak Kadir gecesinin Ramazan’ın son on günü içinde olduğuna dair güçlü işaretler vardır.

Kadir Gecesi’ni, namaz kılarak, Kur’ân-ı Kerim okuyarak, tevbe, istiğfâr ederek ve dua yaparak değerlendirmelidir.

Kadir Gecesi Ne Zamandır?

Kadir Gecesinin tam olarak tarihi bilinmemektedir. Ramazan ayının tamamının Kadir Gecesi gibi ibadetle dolu geçirilmesi için bu gün gizlenmiştir Ramazan ayının içerisinde 20 günden sonra aranmaya başlanmalıdır yada bayrama kadar her gün kadir gecesiymiş gibi ibadetler ve dualar yapılmalıdır. Bu yıl Kadir Gecesi 23 Temmuz 2014 gecesine denk gelmektedir.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

Kadir Gecesinin Anlam ve Önemi Nedir? Kadir Gecesi Ne Zamandır? Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık