DOLAR: 3.53 TL
EURO: 3.96 TL

Kadir Gecesi Nedir? Kadir Gecesi Ne Zaman? Önemi Nedir?

22.10.2014
118 kez görüntülendi

Kadir Gecesi Nedir? Kadir Gecesi Ne Zaman? Önemi Nedir?

“Kadir gecesi nedir? Kadir gecesinin önemi nedir? Kadir gecesinde ne olmuştur?, Kadir gecesinin fazileti nedir” sorularını cevaplayarak İslam alemi için çok değerli olan Kadir Gecesi’ni anlatacağız.

Kadir Gecesi Nedir?

Kadir gecesi; İslam peygamberi Hz. Muhammed (sav)’e vahiy yoluyla kutsal kitap Kur’an-ı Kerim’in indirilmeye başlandığı gecedir. İndirildiği tarihten bu yana bozulmadan gelen Allah’ın kitabının indirilmeye başlandığı bu mübarek gece islam aleminin en önemli, en faziletli gecelerindendir.

Kadir Gecesi Ne Zamandır?

Kadir Gecesi’nin ne zaman olduğu kesin olarak bilinmemektedir. Fakat tüm islam alemi tarafından Ramazan ayının 27. gününün akşamı olarak kutlanmaktadır. Hz. Muhammed bu konuda: “Siz Kadir Gecesi’ni Ramazan’ın son 10 günü içerisindeki tek gecelerde arayınız.” demiştir.

Kadir Gecesi’nin Önemi Nedir?

Kadir Gecesi Kur’an-ı Kerim’in indirilmeye başlandığı gece olduğu için en hayırlı gecelerdendir. Kur’an-ı Kerim’de şöyle buyurulmaktadır.

“Doğrusu biz Kur’an’ı Kadir gecesinde indirmişizdir. Kadir gecesinin ne olduğunu sen bilir misin? Kadir gecesi bin aydan hayırlıdır. Melekler ve Ruh (Cebrail) o gecede Rablerinin izniyle her türlü iş için inerler.O gece, tanyerinin ağarmasına kadar bir esenliktir.”

 

Kadir Gecesi Nasıl Geçirilmelidir?

Kur’an-ı Kerim’de bin aydan daha hayırlı olduğu geçen, yani yaklaşık 83 yıl tüm ibadetlerini yapmış sevabının kazanılabileceği bu mübarek gecede, ne yapılmalıdır. Liste yaparak anlatalım.
1- Yatsı namazında zammı sure olarak Kadir suresini okumalı.
2- Az çok demeden okunabildiği kadar Kur’an-ı Kerim okumalı.
3- Sadaka vermelidir.

 

 

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

 1. Halil İbrahim dedi ki:

  Sevapların 1e 100.000 yazıldığı bu gece inanan müslümanlar için bir hazinedir. Bu geceleri muhakkak namaz ve dua geçirmeli, işlediğimiz günahlar için tövbe etmeliyiz.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)

Yorum Yaz

Yukarı Çık