DOLAR: 3.83 TL
EURO: 4.08 TL

Kadınların İş Hayatındaki Yeri

17.03.2014
43 kez görüntülendi

Kadınların İş Hayatındaki Yeri

Kadınların iş hayatında daha aktif yer alması gerekiyor. Ancak bazı nedenlerle kadınların önleri kesiliyor veya kendileri yükselişlerini engelliyorlar.

Kadın nasıl yükselir?

Kadınların öncelikle kariyerleriyle ilgili farkındalıklarını arttırmaları gerekiyor. Şirket içindeki konumlarını, buradaki kariyer fırsatlarını, kariyer ile elde edecekleri ile kaybedeceklerini doğru analiz edebilmeleri önem taşıyor. Çok çalışmaktan ziyade katma değeri yüksek projeler üreterek dikkat çekmeleri ve bunu doğru bir şekilde lanse edebilmeleri gerekiyor. Şirket içinde rotasyon imkanı varsa farklı alanlarda deneyim kazanmak da yöneticilik yapmak isteyen kadınların önünü açıyor. İyi bir çevre sahibi olmak, çok kişi tanımaktan ziyade karar vericilerle ilişkileri geliştirmek, eğer eğitim eksiği varsa, bunları tespit edip bunun üzerine gitmek kadınların kariyerini olumlu etkiliyor. Eğitim almak daha yüksek ücretler almalarına katkıda bulunuyor. Mesleki becerilerin gelişmesi de kadınları daha öz güvenli, daha kararlı ve istikrarlı kılıyor.

Türkiye nüfusunun yarısı yani 38 milyonu kadın. Bu nüfusun yüzde 7’si okuma yazma bilmiyor. İş hayatında kadının yeri yıllar geçtikçe artsa da hala istenen oranda değil.

Kadınların kamusal alanda üst düzey yönetici pozisyonunda istihdam oranı yüzde 9.3. Özel sektörde oran daha yüksek. Türkiye’nin önde gelen kadın yöneticilerine göre, bu düzeyi arttırmanın yolu da eğitimden geçiyor.

A1ACF3312FD4D6A2FBC8D3EF3F7EC

Kadın yönetimi ile ilgili gerçekler:

Araştırmalara göre yönetim kurullarında daha fazla kadın bulunan şirketler daha başarılı.

Avrupa Birliği’ndeki ülkelerde kadın istihdam oranı yüzde 56 iken, bu rakam ülkemizde yüzde 24’e düşüyor.

Türkiye’de hala cinsiyete dayalı iş bölümü ve ataerkil zihniyet hakim.

Kadınlar ülkemizde erkeklerin altı katı daha fazla günlük ev ve bakım işi üstleniyor.

Kadın iş gücüne talep düşük.

Kadınlar istihdam edilse bile elverişsiz koşullarda çalışıyor.

Kız çocuklarının eğitim düzeyi erkek çocukların çok gerisinde kalıyor.

Kentli kadın iş gücünün ise eğitim düzeyi daha yüksek. Şehirli kadınların yüzde 55’i lise mezunuyken, bu oran şehirli erkeklerde yüzde 40’larda kalıyor.

Uygun işlerin olmaması ve kadına evine, ailesine de özen gösterebileceği iş modellerinin sunulmaması kadın istihdamını büyük oranda engelliyor.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık