DOLAR: 3.53 TL
EURO: 3.96 TL

Kabotaj Nedir? 1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramının Önemi Nedir?

24.10.2014
108 kez görüntülendi

Kabotaj Nedir? 1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramının Önemi Nedir?

Üç tarafı denizlerle çevrili bir ülke olan Türkiye için denizin ve denizciliğin önemi yadsınamayacak kadar büyüktür. 1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramı’nın anlam ve önemini araştırdık ve bir yazı yazma gereği duyduk.

Kabotaj Nedir?

Kabotaj, bir devletin kendi karasuları içerisinde kalan deniz ve limanlarını kullanması veya başka devletlere kulandırması hakkıdır. Fransızca kökenli bir sözcüktür.

Kabotaj Kanunu Nedir? Kabotaj Kanununun Önemi Nedir?

Kabotaj Kanunu 1. maddesine göre:

MADDE 1 – Türkiye sahillerinin bir noktasından diğerine emtia ve yolcu alıp nakletmek ve sahillerde limanlar dahilinde veya beyninde cer ve kılavuzluk ve her hangi mahiyette olursa olsun bilcümle liman hidematını ifa etmek yalnız Türkiye sancağını hamil sefain ve merakibe munhasırdır.
Ecnebi sefaini ancak memaliki ecnebiyeden almış oldukları yolcu ve hamuleyi Türk liman ve limanlarına ihraç ederler ve Türk liman ve limanlarından ecnebi liman ve limanlarına gidecek yolcu ve hamuleyi de alırlar.

Bu maddeye göre  Türkiye karasularında yolcu veya yük taşımacılığı için yalnızca Türk gemilerine ve Türk Bayrağı taşıyan gemilere müsaade edilmektedir. Bu madde il hedeflenen; Türk Denizciliğinin, Deniz Taşımacılığının, Liman İşletmeciliğinin gelişmesidir.

Denizcilik Ve Kabotaj Bayramı’nın Önemi

Ulusal kimliğin uluslararası alanda saygınlığının artması açısından da Kabotaj Kanunu büyük önem taşımaktadır. Osmanlı zamanında yabancı devletlere kapitülasyonlar adı altında tanınan ayrıcalıklar Lozan Barış Antlaşması ile kaldırılmış, 1 Temmuz 1926’da yürürlüğe giren bu kanun ile de resmi bir hal almıştır. Kısacası Kabotaj Kanunu denizcilik alanında bağımsızlığımızın ilan edilmesi anlamına gelmektedir ve Türk Denizcilik tarihinin altın günüdür. Bu yüzden her yıl çeşitli il ve ilçelerde 1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramı adı ile törenler ve kutlamalar düzenlenmektedir. Kutlamalar kapsamında denize çelenk bırakma, yüzme yarışları, yağlı direkten bayrak alma yarışı, denize bırakılan ördeği yakalama yarışı gibi çeşitli eğlence unsurları içeren aktiviteler yapılır ve coşku ile kutlanır.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

Kabotaj Nedir? 1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramının Önemi Nedir? Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık