DOLAR: 3.83 TL
EURO: 4.08 TL

İzafiyet Teorisi Nedir? İzafiyet Teorisi Kim Tarafından Bulunmuştur?

24.07.2014
70 kez görüntülendi

İzafiyet Teorisi Nedir? İzafiyet Teorisi Kim Tarafından Bulunmuştur?

İzafiyet Teorisi Nedir? İzafiyet Teorisi Kim Tarafından Bulunmuştur? gibi sorularınızın cevaplarını az sonra paylaşacağımız yazımızda bulabilirsiniz.

İZAFİYET TEORİSİ NEDİR VE KİM TARAFINADAN BULUNMUŞTUR?

İzafiyet teorisi en temelde zaman ve uzayla alakadar olan,onlar üzerinden fiziksel olayların açıklamasını yapan bir teoridir.Bu teori Albert Einstein tarafından ortaya koyulmuş olup fizikte önemli bir kilometre taşı olan kuvantum teorisini ortaya koymuştur.

Bahsettiğimiz izafiyet teorisine göre tam hareketsizlik diye bir şey yoktur ve hareketler hep birbirlerine göre bağlı bulunduğu şeye göre (izafi) olarak değişir.

ÖZEL İZAFİYET TEORİSİ

Bu teoriyi Einstein 1905 yılında ortaya koymuştur.Bu teorinin kabulünde 2 esas yer alıyordu;

  1. İzafiyet prensibi olarak bilinen düzgün hareketin izafi olması
  2. Düzgün harekette ışığın hızı her doğrultuda aynı olması.

Ortaya atılan bu her iki esasta Michelson-Morley tarafından yapılan deneylerle gözlemlenmiştir.Bu gözlemlerin ortaya koyduğu sonuç ışığa yaklaşan ve ışıktan uzaklaşan her iki cisminde hızlarının eşit olduğudur.Yani ışığa doğru hareket eden bir cisimden ışık kendi sabit hızı ile kaçacaktır.Bundan çıkarabileceğimiz sonuç hiçbir cisim ışık hızını geçemez.

Bu açıklamaları kendine esas alan Einstein öncelikle iki olayın da aynı zamanda meydana gelmesini ele almıştır.Bunu açıklamak için ise uzay boşluğunda bulunan bir uzay gemisini kullanmış ve geminin tam ortasında durup geminin her iki ucuna da aynı anda ulaşacak ışıklar gönderildiğini varsaymıştır.Uzay gemisi ile aynı yönde ilerleyen başka bir kimse ise bunu kabul etmeyecek ve ışığın geminin ön tarafına daha çabuk sürede ulaşacağını iddia edecektir.Bu deneyin sonucuna göre farklı yerlerde aynı zamanda olma tamamen gözlemciye bağlı olarak değişebilen yani izafi olan bir durumdur.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

İzafiyet Teorisi Nedir? İzafiyet Teorisi Kim Tarafından Bulunmuştur? Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık