DOLAR: 3.56 TL
EURO: 3.95 TL

İSTANBUL TEKNİK ÜNİVERSİTESİ (İTÜ)’YE DAİR BİLGİLER…

08.04.2014
74 kez görüntülendi

İSTANBUL TEKNİK ÜNİVERSİTESİ (İTÜ)’YE DAİR BİLGİLER…

Bu yazımız ise birçok lise öğrencisinin hayalindeki okul olan İTÜ ile ilgili. Kuruluşu, gelişimi ve dahası hakkında tüm bilgileri bulabilirsiniz…

İstanbul Teknik Üniversitesi (Teknik Üniversite) ya da kısaca İTÜ, İstanbul, Türkiye’de yer alan 1773 yılında Mühendishane-i Bahrî-i Hümâyûn adıyla kurulmuş devlet üniversitesidir. Bünyesindeki 13 fakülte, 39 bölüm ve 6 enstitü ile akademik etkinliklerini sürdürmektedir.

itu_logo

İTÜ, Sultan 3. Mustafa zamanında batılı anlamda bir mühendislik eğitimi vermek için Osmanlı İmparatorluğu’nda 1773 yılında açılmıştır.Dünya’nın en eski teknik üniversitelerinden biridir. Okulun ilk binaları Haliç Tersaneleri’ndedir. Zamanla padişahların ve cumhuriyet döneminde de yöneticilerin desteğiyle büyüyüp gelişen okul bugün merkezi İstanbul’un iş merkezi Maslak’ta bulunan 4’ü Avrupa, 1’i Anadolu yakasında toplam 5 yerleşkeye yayılmıştır.Bugünkü hâli 1944 yılında kurulmuştur. Maçka, Taşkışla ve Gümüşsuyu yerleşkelerinde Osmanlı döneminden kalan binalarda hâlâ eğitim yapılmaktadır. Teknik Üniversite’nin mezunları cumhuriyetin ilk yıllarında Türkiye’nin büyümesinde ve gelişmesinde büyük rol oynamışlar, Türkiye’de pek çok ilke ve pek çok mühendislik eserinin altına imzalarını atmışlardır. Bunun yanında yetiştirdiği cumhurbaşkanı[ve başbakanlar Türkiye’nin gelişimine yön vermiştir.

İTÜ bugün 18000 civarında lisans, 7000 civarında lisansüstü öğrenci ve 2200 civarında öğretim görevlisi ile eğitim hayatını sürdürmektedir.Türkiye’deki pek çok üniversiteden farklı olarak kuruluşunda inşaat, mimarlık, makina ve elektrik, kimya-metalurji olarak 5 fakülteye ayrılmıştır. İTÜ’lü pek çok hoca ve mezun TÜBİTAK bilim ödülü ve TÜBA ödülü almıştır ve pek çok hoca da ABD, İngiltere, Rusya bilimler akademisi üyesidir.

Pek çok ünlü basketbolcuyu yetiştirmiş ve 5 kez TBL şampiyonu olmuş İTÜ Basketbol Takımı günümüzde TB2L’de mücadelesini sürdürmektedir.

Gelişim aşamalarındaki isimleri….

  1. Mühendishâne-i Bahrî-i Hümâyûn
  2. Mühendishâne-i Berrî-i Hümâyûn
  3. Hendese-i Mülkiye
  4. Mühendis Mekteb-i Âlîsi
  5. Yüksek Mühendis Mektebi
  6. Teknik Üniversite
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık