DOLAR: 3.83 TL
EURO: 4.08 TL

İsmini Kişilerden Alan Ülkeler Hangileridir?

11.07.2014
62 kez görüntülendi

İsmini Kişilerden Alan Ülkeler Hangileridir?

Ülkeleri kimler keşfetmiştir?Kimler o ülkelerde neler yapmıştır? Bunlar hep çok sorulan ve merak edilen sorular olmuşlardır.Peki daha önce kendi kendinize ülkeler isimlerini nerelerden almışlardır sorusunu sordunuz mu? İşte bugünkü yazımızda isimlerini kişilerden alan ülkeleri inceleyeceğiz.

İSMİNİ KİŞİLERDEN ALAN ÜLKELER HANGİLERİDİR?

KOLOMBİYA

Kristof Kolomb’un adı hiç ayak basmamasına rağmen bu ülkeye verilmiştir.Aslında Kristof Kolomb’un hayatı böyle birçok ironi ile doludur.Amerika’yı keşfetmesine rağmen burayı Hindistan sanması Kolomb’un başına gelebilecek en büyük talihsizliklerden biridir.Kolombiya Güney Amerika’nın en zangin ülkelerinden biri konumundadır.Altın rezervleri ile bütün dünyanın ilgi odağıdır.

İSRAİL

İsrail dünyanın en genç olmakla birlikte aynı zamanda en çok tartışılan ülkelerinden de biridir.1948 de kurulan İsrail yeni kurulan bir ülke olmasına rağmen çoğu sanayi alanında bir numara olmayı başarmıştır.

İsrail ise ismini Hz.Yakuba denen bir unvandan almaktadır.Yahudiliği kutsal sayan bir hikayeye göre Hz.Yakub kavmini Yabbuk ırmağından karşıya geçirdikten sonra insan şeklindeki bir melek kendisine savaş açınca buna karşılık verir.Daha sonra yorulan Yakub pes etme istrmkediği için bu savaşı akşama kadar devam ettirir.Bunun üzerine Hz.Yakuba Tanrı adına güreşen İsrail unvanı verilir.

FİLİPİNLER

Filipinler adını coğrafi keşiflerin başlatıcısı ve ilk sömürge faaliyetlerinde bulunan İspanya kralı II.Felipe’den alır.Adayı İspanyol denizciler keşfetmiş ve uzun yıllar burayı İspanyol egemenliğinde tutarak buraya İspanyol kültürünün yerleşmesini sağlamışlardır.

EL SALVADOR

İspanyol kaşif Pedro de Alvarado Meksika’dan buraya göç ettiğinden buranın sahip olduğu tüm nimetlerden dolayı buranın bir cennet olduğunu düşündü ve buraya yerleşti.Bu güzellikler karşısında ki minnetini belli etmek içi Pedro buraya kurtarıcı anlamına gelen Hz.İsa’nın adını verdi.Daha sonra başkentinin adı da son kurtarıcı anlamına gelen San Salvador koyuldu.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık