DOLAR: 3.77 TL
EURO: 3.99 TL

İslamiyetteki Kandiller Nelerdir? Anlamları Nelerdir?

25.10.2014
69 kez görüntülendi

İslamiyetteki Kandiller Nelerdir? Anlamları Nelerdir?

“İslamiyetteki Kandiller Nelerdir? Anlamları Nelerdir? Hangi Günlerde Kutlanırlar?” sorularının cevaplarını yazımızda bulabilirsiniz.

İslamiyetteki Kandiller Nelerdir? Ne Zaman Kutlanırlar?

İslamiyetin en kutlu geceleri olarak anılan kandiller, ibadetlerin arttığı Allah’a kulluk vazifelerinin yerine getirildiği duaların edildiği ve günahların affının dilendiği kutsal gecelerdir. Peki bu kutsal gecelerin anlamları nelerdir, ne zaman kutlanırlar? Hepsine sıra ile göz atalım.

  • Kadir Gecesi
  • Miraç Kandili
  • Mevlid Kandili
  • Regaip Kandili
  • Berat Kandili

Kadir Gecesi

Kadir Gecesi, İslam inancına göre Kur’an’ın Allah tarafından Cebrail isimli melek aracılığıyla İslam dininin Peygamberi Hz. Muhammed’e vahyedilmeye başlandığı gecedir. Kadir Gecesi’nin hangi gece olduğu kesin olarak bilinmemekle birlikte, Ramazan ayınının 27. gecesinde olma ihtimali yüksektir. İslam peygamberi Hz. Muhammed Kadir Gecesi’nin hangi gece olduğunu kesin şekilde belirtmemiş, ancak; “Siz Kadir gecesini Ramazan’ın son on günü içerisindeki tek rakamlı gecelerde arayınız” demiştir.

Miraç Kandili

Miraç, İslam inancında, Hz. Muhammed’in göğe yükselmesi olayıdır. Aslen Miraç kelimesi “yükseğe çıkma” anlamına gelir. “Yolculuk yapmak” anlamındaki fiilin türevi olan ve “gece yolculuğu” anlamında kullanılan İsra, dini terminolojide İslam dini peygamberi Muhammed ’in geceleyin Mekke’deki Mescid-i Haram’dan Burak adı verilen at üzerinde Kudüs’teki Mescid-i Aksa’ya götürülmesini, miraç ise göğe yükselmesini ifade eder.

Mevlid Kandili

Mevlid Kandili ya da Veladet Kandili, İslam dininin peygamberi olan Hz. Muhammed’in doğum gecesi ve aynı zamanda Hicrî Rebiülevvel ayının onikinci gecesidir. Kandil geceleri İslam’ın ilk zamanlarında var olan bir âdet olmayıp, hicrî 3. asırdan itibaren kutlanmaya başlanmıştır. Türkiye’de Osmanlı Devleti padişahı II. Selim’den itibaren bu kutlama gün ve gecelerinde, minarelerde kandil yakılmasıyla birlikte kandil adını almıştır.

Regaip Kandili

Regaip Kandili, Hicri takvime göre Recep ayındaki ilk perşembeyi cumaya bağlayan gecedir. Kökü “arzulamak, meyletmek” anlamlarına gelen regâib sözcüğü Kur’an’da geçmez. İslam kültüründe diğer kandiller gibi önemli bir yeri olan bu gecede İslam peygamberi Hz. Muhammed’in on iki rekat namaz kıldığına ilişkin çeşitli rivayetler vardır.

Berat Kandili

Berat Kandili, İslam dininde kutsal kabul edilen gecelerden biridir. Şaban ayının 14. gününü 15. gününe bağlayan gecesi Berat gecesidir.  İslam inancına göre bu gecenin bereketli ve feyizli bir gece olması sebebiyle Mübarek Gece; günahların affı ve kulların temize çıkarılması sebebiyle de Berat Gecesi ve kulların ihsana kavuşmaları nedeniyle de Rahmet Gecesi gibi adlar da verilmiştir.

 

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

İslamiyetteki Kandiller Nelerdir? Anlamları Nelerdir? Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık