DOLAR: 3.80 TL
EURO: 4.05 TL

İşitme Cihazları Nasıl Çalışır? Çeşitleri Nelerdir?

22.08.2014
86 kez görüntülendi

İşitme Cihazları Nasıl Çalışır? Çeşitleri Nelerdir?

İşitme duyusu kaliteli bir yaşam için çok önemlidir.İşitme duyusunda ki bir problem kişinin psikolojisini olumsuz yönde etkileyebilmektedir.Ancak gelişen teknoloji ile birlikte birtakım işitme kayıpları giderilebilmektedir.İşte bu amaçla kullanılan cihazlar işitme cihazlarıdır.Bu yazımızda sizler için bu işitme cihazlarını daha yakından inceledik.

İŞİTME CİHAZLARI NASIL ÇALIŞIR?

İşitme cihazları temel olarak dışarıdan gelen seslerin seviyelerini yükselterek kulağa gelen titreşimi arttırma prensibi ile çalışır.Bu yöntem ile işitme sinirlerine gelen titreşim sayısı artar ve doğru orantılı olarak beyne ulaşan sinirlerin sayısı da artacağı için kişilerin duyma kabiliyetleri de artmaktadır.İşitme cihazları çalışma olarak analog ve dijital diye ikiye ayrılırlar.

Analog cihazlara bakıldığı zaman dışarıdan gelen ses dalgaları elektrik sinyallerine dönüştürülür ve sesler bu şekilde yükseltilir.Bu cihazlarda cihazı kullanan kişi ihtiyacına göre cihazı farklı programlara ayarlayabilir.Bu programlardan bazıları, sessiz oda,açık alan,kalabalık restoran,stadyum,tiyatro gibidir.Bu cihazların fiyatları ortalama olarak dijital cihazlardan daha uygundur.

Dijital işitme cihazlarına bakıldığı zaman bu cihazlar sesi arttırmadan önce ses dalgalara bir takım teknolojik aletlerde olduğu gibi numerik kodlara çevrilir.Bunu sebebi bu kodların sese ait akordlar içermesidir.Bu sayede bulunun ortamın ses yoğunluğuna göre program ayarları otomatik yapılmaktadır.

ndur.

 

İŞİTME CİHAZLARININ ÇEŞİTLERİ NELERDİR?

Günümüzde 3 çeşit işitme cihazı bulunmaktadır.Bunlar kulaktaki yerleşim yerlerine göre çeşitlendirilmiştir.Bunlar kulak arkası,kulak içi ve kanal içi isimleri verilen işitme cihazlarıdır.

KULAK ARKASI İŞİTME CİHAZLARI

Bu işitme cihazı kulak arkasına yerleştirilen ve sert malzemeden yapılmış bir kasa ile kulak içine yerleşen yumuşak bir malzemeden yapılmıştır.Bu cihazlar az ya da çok işitme kaybı olan herkes için uygundur.Ancak kullanıcılar görünüşü itibari ile bu cihazı kullanmakta tereddüt yaşarlar.

KULAK İÇİ İŞİTME CİHAZLARI

Bu cihazlar tamamen kulak içine gömülmüş cihazlardır ve az ya da çok işitme kaybı olan herkes tarafından kullanılabilirler.

KANAL İÇİ İŞİTME CİHAZLARI

Bu cihaz kulak kanalı içerisine yerleştirilmektedir.Tamamen gömülü olduğu için dışarıdan görülmemektedir.Bu modeller orta ve düşük işitme kayıplarında kullanılır.

 

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

İşitme Cihazları Nasıl Çalışır? Çeşitleri Nelerdir? Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık