DOLAR: 3.77 TL
EURO: 3.99 TL

IŞİD Nedir?IŞİD in Açılımı Nedir?

03.07.2014
1.876 kez görüntülendi

IŞİD Nedir?IŞİD in Açılımı Nedir?

IŞİD Nedir? IŞİD in Açılımı Nedir? gibi sorularınızın cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz.

IŞİD NEDİR?

Irak ve Şam İslam Devleti ya da Irak ve Levant İslam Devleti kısaca ILİD ya da IŞİD olarak anılan Irak ve Suriye’de rol gösteren isyancı bir grup. Bu grup Irak savaşının ilk zamanlarında kurulan ve 2004’de El Kaide’ye bağlılığını ilan eden bir gruptur.Daha sonra bu grup Irak El Kaide’si adını almıştır.Grup genelde sunni topluluklar olmaz üzere bunun yanında bir takım farklı isyancı gruplardan oluşur ve yine bu grupların desteğini alır.Sunni nüfusun yoğun olduğu yerlerde halifeliği kurmak gibi büyük hedefleri vardır.

MADDELERLE IŞİD

  1. Işid Suriye ve Irakta faaliyet gösteren silahlı bir örgüt.Suriye ve Irak toprakları içerisinde şeriata dayalı bir düzen kurmak istiyor.Buna ek olarak Işid lideri Ebu Bekir Bağdadi ABD.Türkiye ve AB’nin terörizm listesinde bulunuyor.
  2. Örgüt 2004 yılında kuruldu ve Usame Bin Ladin önderliğindeki El Kaide’ye katıldı.El Kaide’ye katılınca adını Mezopotamya’da El Kaide olarka değiştirdi.
  3. 2006 yılında El Kaide’ye yakın Ebu Ömer EL Bağdadi ise Irak İslam Devletini kurduklarını açıkladı.
  4. 2010 yılının Nisan ayında yapılan bir operasyonla Ebu Ömer EL Bağdadi ve Ebu Hamza EL Muhacir öldürüldü örgütün yeni lideri Ebubekir El Bağdadi oldu.
  5. Bundan sonra Ebubekir El Bağdadi IŞİD’i kurdu.
  6. IŞİD in Suriye’de barındırdığı asker gücü 6-7 milyon olarak tahmin ediliyor ve bu sayının çoğunu yabancılar oluşturuyor.
  7. Son olarak IŞİD işe Irak ordusu çatışırken İskenderun’dan Musul’a mazot götürülen 32 Türk şoförü IŞİD tarafından rehin alındı.

 

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

IŞİD Nedir?IŞİD in Açılımı Nedir? Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık