DOLAR: 3.83 TL
EURO: 4.08 TL

İş Hayatına Adım İçin Staj Neden Gereklidir?

19.04.2014
91 kez görüntülendi

İş Hayatına Adım İçin Staj Neden Gereklidir?

Staj deyince tüyleri diken diken olanlardan mısınız? Hele ki de yaz zamanı okulun derdini stresini üzerinden atıp denizle güneşle kaynaşmak veya yataktan öğle vakti kalkıp tembellik yapmak varken işe giden insanlar gibi ne o öyle, değil mi?

Olacak arkadaşlar, ona da zaman olacak elbet. Ama eğer üniversite eğitiminizin son yarısına gelmişseniz ve iş bulmanın çok da kolay olmadığı bir ülkede yaşıyorsanız, staj yapmanın artıları olduğu da tartışılmaz. Bu yüzden staj konusunda bilgi vermek boynumuzun borcu artık. Siz de derin bir nefes alın ve okumaya devam edin.

Staj yapmanın faydalarından genel olarak bahsederek başlayalım. Staj, iş tecrübesi olmayanlar için çok önemli bir fırsattır. Kariyer yapmak istediğiniz alanda staj yaparsanız işinize ilk adımı atmış olursunuz. Başka bir sektörde çalışmaya başlayacaksanız bile stajın önemi büyüktür; çünkü bir çok şirket işe alırken iş tecrübeniz olmasına büyük önem veriyor. Bir çok öğrenci staj yapması gerekirken bu işi belge üstünde halletmeye çalışıyor. Bunu yaparken bir daha düşünün… Maddeler halinde staj yapmanın ne işinize yarayacağını size bahsedelim.
  • İş tecrübesi kazandırır.
  • Aynı şirkette işe girme fırsatı verir.
  • İş görüşmelerinde güven verir.
  • Çevre edinmeni sağlar.
Bu gibi sebeplerden stajın önemli olduğunu anlamışsınızıdır. Şimdi biraz açıklayalım. Bir çok şirketin tecrübeli kişileri işe aldığını söyledik. Aynı sektörde çalışmamış olsanız, bir işte tecrübesiz bile olsanız başka bir sektörde staj yapmanız, sizin kararlılığınızı, çalışma azminizi ortaya koyar. İş ortamını tanıdığınızı belirtir. Bu bütün şirketler için çok önemlidir.
Bir çok şirket stajyerlerin başarısını gördüğü zaman onlara tam zamanlı iş teklif edebilir. Niye olmasın? İşi staj esnasında gördünüz ve biliyorsunuz. Başarılı da oldunuz. Neden bir iş teklifi almayasınız ve aynı şirkette bir çalışan olarak işinize devam etmeyesiniz? Bu gibi durumların sıklıkla yaşandığını belirtmekte fayda var.
Aynı sektör için ya da farklı sektörlere iş başvurusu yapmaya başladığınızda bir işte çalışmış olmanız size güven verir. Nasıl davranacağınızı bilir ve ona göre davranırsınız. Kendinize güveniniz olduğunu gören insan kaynakları çalışanları sizi ön plana alır ve işi alma şansınız artar. Bu açıdan staj kendinize güvenmeniz ve ne yaptığınızı bilmeniz açısından, özellikle hiç iş tecrübesi olmayanlar ve herhangi bir çalışma ortamına girmemiş olanlar için çok önemlidir.
Son maddemiz ise çevre edinmeyle ilgilidir. İş ortamına girdiğiniz için hem işi öğrenecek hem de o işte çalışan kişilerle tanışacaksınız. Belkide sektörün önde gelen isimleriyle aynı ortama girecek ve yakın ilişkiler kuracaksınız. Bu daha sonra iş değiştirmenize ve terfi etmenize yardımcı olabilecek bir unsur. Çevre, iş ortamında çok önemlidir. Başka bir şirkete geçerken bile başkalarından yardım alabilir ve işlerinizi yoluna koyabilirsiniz…
Stajın önemi büyüktür. Özellikle hiç çalışmamış yeni mezunlar için staj çok değerli bir fırsattır. Eğitiminizi aldığınız sektörde çalışmayacak olsanız bile staj yapmanızı tavsiye ediyoruz. İş hayatına ilk adımı atmak ve ne iş yaparsanız yapın çalışmak, geşeceğiniz için çok önemlidir. Bu nedenle stajınızı yapın bu tür fırsatları asla kaçırmayın.
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık