DOLAR: 3.77 TL
EURO: 3.99 TL

İş Güvenliği Uzmanı Nedir?, Nasıl İş Güvenliği Uzmanı Olunur?

17.03.2014
55 kez görüntülendi

İş Güvenliği Uzmanı Nedir?, Nasıl İş Güvenliği Uzmanı Olunur?

Öncelikle “İş Güvenliği Nedir?” sorusunun yanıtını hatırlayalım. İşçilerin işkazalarına uğramalarını önlemek için güvenli çalışma ortamını oluşturmalıdır. Bu ortamın hazırlanması için alınması gereken tedbirlere “İş Güvenliği” denir. İşkazaları, çalışma ve iş güvenliği, insani ve toplumsal açıdan üzerinde durulması gereken bir konudur. Aynı zamanda ekonomik yönden çok önemli bir problemdir. Bu nedenle iş yerlerinde iş güvenliği uzmanları görevlendirilir.

a-sinifi-is-guvenligi-uzmani

İş güvenliği uzmanı nedir?

İş sağlığı ve iş güvenliği konularında görev yapmak üzere donanım sahibi tüm mühendislik disiplinindekiler iş güvenliği uzmanı olarak görev yapabilir. Üniversitelerin fizik ve kimya bölümlerinden lisans düzeyinde mezun olanlar ile teknik öğretmenler ve iş sağlığı ve güvenliği bölümü mezunları iş güvenliğiuzmanı olabilir. Mimar veya teknik elemanlar da iş güvenli eğitimleri sonucu sertifika alarak iş güvenliği uzmanı olarak çalışabilirler…

Nasıl İş Güvenliği Uzmanı Olunur?

Yukarıda bahsi geçen kişiler iş güvenliği uzmanlığı eğitimlerini veren, Bakanlıkça yetkilendirilen kamu kurum ve kuruluşları, üniversiteler iş güvenliği uzmanlığı eğitimleri verirler. Türk Ticaret Kanunu hükümlerine göre faaliyet gösteren şirketlerce kurulan ve işletilen kurumlar tarafından düzenlenen eğitimlere katılıp konu hakkında yeterli bilgi ve donanım elde edilir. Daha sonra İş Sağlığı Güvenliği Genel Müdürlüğü tarafından yapılacak, ya da yaptırılacak sınavda başarılı olanlar, ÇSGB tarafından düzenlenen iş güvenliği uzmanlığı belgesi alırlar. İs güvenliği uzmanı olmak isteyen mesleki yeterlilikteki kişiler “C sınıfı iş güvenliği uzmanı” olarak başlamak zorundadırlar.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

İş Güvenliği Uzmanı Nedir?, Nasıl İş Güvenliği Uzmanı Olunur? Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık