DOLAR: 3.83 TL
EURO: 4.08 TL

İş Görüşmelerinde Nasıl Giyinmeliyim? Hangi Ayrıntılara Dikkat Etmeliyim?

29.03.2014
68 kez görüntülendi

İş Görüşmelerinde Nasıl Giyinmeliyim? Hangi Ayrıntılara Dikkat Etmeliyim?

Firmalar kurumsallaştıkça, işe alım süreçleri de kurumsallaşıyor. İşin uzamanları iş görüşmeleri için dersler vermeye bile başladı…Giyim tarzının ve kıyafet seçiminin karakter ve eğitim seviyesi gibi birçok özelliği yansıttığından iş görüşmelerinde seçilecek kıyafetler de önem taşır.

Uzmanlar, giyilen kıyafetlerin karakteri, eğitim seviyesi ve daha pek çok yönü ortaya koyduğunu hatırlatarak iş görüşmelerinde yapılacak giyim tercihlerinde dikkat olunması gerektiğini belirtiyor. Gelin öğrenelim bakalım neymiş bu iş görüşmesinde giyimin incelikleri.

 

Öncelikle bilmeliyiz ki, iş görüşmesi henüz o şirkette çalıştığınızı göstermez. Sizi mülakat için bekleyen İnsan Kaynakları uzmanının sizden beklentisi, şirketin giyindiği gibi bir iş görüşmesi kıyafeti seçerek gitmeniz de olmayabilir.

Yapacağınız iş görüşmeleri için genel tavsiye, klasik çizgilere sahip kıyafetler ile görüşmeye gitmeniz yönünde olacaktır. Erkekler için takım elbise, bayanlar için ise pantolon ya da etek / ceket bir takım giyinilmesi hem iş görüşmesindeki ilk izleniminiz için hem de görüşmeyi ve şirketi ciddiye aldığınızı göstermeniz için oldukça önem taşımaktadır.

Elbette, eğer iş görüşmesi yapacağınız şirkette çalışan yakınlarınız varsa ya da şirketin genel giyim kurallarını biliyorsanız, buna göre kıyafet seçiminde biraz daha esneklik gösterebilirsiniz. Bu durumda erkek adaylar kravat takmadan, bayan adaylarda ceketlerini almadan sade ve genellikle beyaz bir gömlek giyerek mülakata gidebilirler.

İlk iş görüşmenizde şirketin rahat ve spor bir tarzda giyindiğini görseniz bile, ilerleyen görüşmelerinizde yine benzer bir çizgide giyinmeniz, sizin hanenize artı puan olarak yazılacaktır.

İş görüşmesi kıyafetinizi seçerken, kullandığınız aksesuarlara da dikkat etmeniz oldukça önemli bir noktadır. Mülakat sırasında karşınızdaki kişinin dikkatini dağıtabilecek yüzük, takı ya da farklı aksesuarları tercih etmemeniz sizin açınızdan yine fayda sağlayacaktır.

İş görüşmesi için kıyafet seçiminizi yapıp mülakata gidince, gülümsemeyi de unutmayın!

 

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık