DOLAR: 3.76 TL
EURO: 4.04 TL

İnterseks Nedir? İnterseks Neye Denir?

09.09.2014
97 kez görüntülendi

İnterseks Nedir? İnterseks Neye Denir?

LGBT oluşumu son yıllarda artık herkes bilmeye ve kabullenmeye başladı.Bununla birlikte son dönemde LGBT ismi yanına bir İ harfi aldı ve LGBTİ oldu.Peki nedir bu İ harfi? Neyi sembolize etmektedir? İşte bu sorunun cevabını bilmiyorsanız şimdi okuyacağınız yazı tam size göre.

İNTERSEKS NEDİR?

İnterseksüaliteyi Tuna şöyle tanımlamıştır : Birden fazla biyoloji durumun tanımladığı bir şemsiye gibi.Yani insanların farklı eşey organları,genital yapılar ya da kromozomlar taşıdığı biyolojik duruma interseks denir.İnterseksin tek bir beden şekli yoktur.Her insanda olduğu gibi,her interseks bireyin de kendine has özellikleri vardır.Bunun dışında interseks durumu her zaman kişide beden düzeyinde ortaya çıkmamaktadır.Doğum yapmaya karar verildiğinde ya da diğer bazı durumlarda interseks hali ortaya çıkabiliyor.

İnterseksi biyolojik olarak cinsiyet kabul edenler bunu middle sex(orta cinsiyet) ya da üçüncü cinsiyet olarak nitelendiriyorlar.Onlara göre cinsiyet erkek,kadın ve interseks üçlüsünden oluşmaktadır.İnterseks olan bir birey toplumsal cinsiyetini kadın ya da erkek olarak ifade edebilir bunda hiçbir sakınca yoktur.Yine interseks bireylerin cinsel yönelimleri de homoseksüel,biseksüel,heteroseksüel ya da aseksüel olabiliyor.Bu bireylerin kimi kendini kadın ya da erkek olarak tanımlarken kimileri de kadın-erkek cinsiyet kavramını tamamen bir kenara itmektedir.Bu düşünceler nedeni ile aktivistler ikili cinsiyet sistemine karşı çıkmaktadırlar.Aktivistlerin düşüncelerine göre ikili cinsiyet sistemi son bulduğunda intersekslerin sorunları da son bulacaktır.

Tıbbi açıdan intersekse bakıldığında ”anormal üreme ve cinsiyet organı ile doğmuş kişi” diye bir tanım karşımıza çıkmaktadır.Bunun dışında yapılan başka bir tanımda ”cinsiyet gelişim bozukluğu” dur.İnterseks bireylerin hepsinin ortak olarak yaşadığı tek durum başlarından geçen tıbbileştirme tecrübeleridir.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

İnterseks Nedir? İnterseks Neye Denir? Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık