DOLAR: 3.77 TL
EURO: 3.99 TL

İnsülin Direnci Nedir?

06.05.2014
109 kez görüntülendi

İnsülin Direnci Nedir?

Dokuların, insülin hormonunun normal uyarılarına yanıt vermemesi durumudur. Yani karaciğer, kas ve yağ dokusu gibi dokular insülin hormonunun emirlerine uymamaktadır.

Bu yanıtsızlık nedeniyle pankreastan daha fazla insülin salgılanır ve kandaki insülin oranı yükselir. Tıpkı sözü dinlenmediğinde öğretmenin sesini yükseltmesi gibi. Ama ilerleyen dönemde pankreas yorulacak ve daha fazla insülin salgılayamayacak hale gelecektir. Tıpkı öğretmenin sesinin kısılacağı gibi.

İnsülin direncinin sonrası şeker hastalığı

Pankreastan salgılanan insülin hormonunun, karbonhidrat ve yağ metabolizmasını düzenlemek gibi görevleri vardır. Ancak insülin direnci durumunda karaciğer, kas ve yağ dokusu, kandaki fazla şekeri hücre içine almaz, karaciğerin glukoz üretimi sınırlanmaz, glukoz depolarının (glukojen) çözünmesi engellenmez. Böylece kan şekeri yükselir. Kan şekerindeki yükselmeyi pankreastan daha da fazla insülin salgılanması izler ve sonunda Tip 2 Diyabetes Mellitus hastalığının gelişeceği kısır bir döngü başlar.

İnsülin direnci durumunda, kan şekerinin yükselmesine ek olarak yağ metabolizmasında da bozulmalar görülür. Kandaki insülin düzeyi yükseldiğinde; yağ hücreleri, dolaşımdaki yağı alarak depolamaz, yağ depolarının çözünmesi artar ve kandaki yağ asitlerinin miktarında artış olur.

Göbek büyüdükçe şeker hastalığı riski artıyor

obezler

Bel çevresinin genişlemesi ile iç organlar etrafındaki yağ miktarı artar ve bu da insülin direncine sebep olur. Erişkinler için yapılan bir araştırmada sırt üstü yatarken ölçülen karın yüksekliğinin 21 cm den fazla olduğu kişilerde insülin direnci ve tip 2 diyabetes mellitus riskinde artış olduğu gösterilmiştir. Bununla birlikte bel çevresinin erkeklerde 94 cm, kadınlarda 80 cm’nin üzerinde olması durumunda insülin direnci ve tip 2 şeker hastalığı gelişme riski yüksektir.

İnsülin direncinin bulguları nelerdir?

Halsizlik
Konsantrasyon bozukluğu
Yemeklerden sonra uyku basması
Kilo alma
Sık acıkma
Depresyon
Kan şekeri ve trigliserid düzeylerinde yüksekliksağlıklı

İnsülin direnci neden olur?

Obezite ve kilo fazlalığı (VKİ > 25 kg/m2)
Hareketsiz yaşam tarzı
Glisemik indeksi yüksek gıdalarla beslenmek
Enfeksiyon (insülin karşıtı hormonlardaki artışa bağlı)
Gebelik (plasentadan kaynaklı hormonlara bağlı)
İnsülin karşıtı hormonlar (kortizon,büyüme hormonu vb)
Genetik nedenler

İnsülin direncinin önemi nedir?

İnsülin direnci, Tip 2 Diyabetes Mellitus hastalığının temel mekanizmasıdır. Yani insülin direnci olan kişide, şeker hastalığı ve kalp damar hastalığı gelişme riski artar.

Ayrıca adet düzensizliği, ağrılı adet görme, tüylenme artışı gibi bulgularla seyreden polikistik over sendromunun da temelinde insülin direnci vardır.

İnsülin direnci nasıl hesaplanır?

Özellikle klinik çalışmalar için kullanılan birçok test bulunmaktadır ancak günlük pratikte kullanımları sınırlıdır. Çoğunlukla hastanın klinik bulguları ve açlık insülin düzeyi ile insülin direnci hakkında karar verilir.

HOMA-IR (açlık kan şekeri x açlık insülini / 405) en çok kullanılan hesaplama yöntemidir. HOMA-IR’nin 2,5’in üzerinde olduğu durumlarda insülin direncinin olduğu kabul edilmektedir.

İnsülin direncinin tanısı için klinik araştırmalar sırasında kullanılan diğer yöntemler ise şunlardır;
Açlık insülin, HDL kolesterol ve trigliserid düzeylerinin ölçümü
Hiperinsülinemik öglisemik klamp testi. 2 saat süren, hastaya aynı anda serum şeklinde insülin ve glukoz verilerek yapılan bir testtir.
Modifiye insülin sekresyon testi. 2 saat süren, hastaya aynı anda serum şeklinde octreotid, insülin ve glukoz verilerek yapılan bir testtir.
Damardan veya ağızdan verilen şeker yüklemesi ile insülin ve kan şekerlerinin seri ölçümü

İnsülin direncinin tedavisi nedir?

İnsülin direncinin tedavisinde egzersiz ve diyet en önemli silahlardır. Asıl amaç vücuttaki iç organlar etrafındaki yağ miktarını azaltmaktır.sağlıklı

Diyet

Akdeniz tipi beslenme önerilir. Bol yeşillik, meyve, kavrulmamış kuru yemiş ve özellikle zeytin yağı.

Glisemik indeksi düşük gıdalarla beslenmek. Bazı gıdalar yendikten sonra şekeri fazla yükseltirler. Bu gıdalardan uzak durmak gerekir (Örnek: beyaz ekmek, pirinç, patates, üzüm, incir, muz vb).

Egzersiz

Günlük 30-45 dk tempolu yürüyüş insülin direncini azaltmak için önerilmektedir.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık