DOLAR: 3.83 TL
EURO: 4.08 TL

İnsanlar Neden Sarılırlar? Sarılmanın Faydaları Nelerdir?

03.09.2014
174 kez görüntülendi

İnsanlar Neden Sarılırlar? Sarılmanın Faydaları Nelerdir?

İçinde bulunduğumuz hayat karşımıza çıkardıklarıyla,yerine getirmemiz gereken sorumluluklarla başlı başına bir mücadeledir.Hayatımızda bazı dönemler işlerin bizim için iyi gitmediği anlar olabilir.Büyüklerimizin bir lafı vardır ”geldi mi her şey üst üste” gelir diye.İşte bu anlarda hayat bizim için çok karanlık ve yaşanması güç bir hal alabilir.Böyle anlarda insanlar bir çıkış yolu ya da başka bir deyişle mutlu olmanın yollarını ararlar.Aslında mutlu olmak için öyle çok kompleks şeylerin bir araya gelmesi ya da imkansız dediğimiz olayların gerçekleşmesi gerekmez.Mutlu olmak aslında çok basittir.Mutlu olmanın en basit formülü sarılmaktır.Evet yanlış duymadınız sarılmak.İşte bu yazımızda sarılma eyleminin içinde barındırdığı derin anlamlardan bahsedip aslında nedeninin bilmeyip sadece içgüdüsel olarak yaptığımız bu aktivitenin nimetlerinden söz edeceğiz.

İNSANLAR NEDEN SARILIRLAR?

İnsanlar en temelde birbirleri ile fiziksel temastan çok etkilenen varlıklardır.İnsanlar birbirlerine dokunduklarında vücutta oksitosin denilen bir hormon salgılanır ve bu hormon vücuda bir çok nimet sunar.Oksitosin hormonunun halk dilindeki karşılığına sarılma hormonu denir.Peki nedir bu oksitosin hormonunun faydaları?

  • Doğum sonrası süt salgılanmasının sağlamak
  • Doğumu kontrol etmek
  • İnsanlar arasındaki bağı kontrol etmek
  • En önemlisi de huzur ve mutluluk sağlayıcı olması.

Gelelim sarılma eylemine.Yazımızın yukarıdaki bölümlerinde sarılma eyleminden ve sarılma esnasında vücudumuzda hangi hormonun salgılandığından bahsettik.Peki sarılmak ne işe yarar?

SARILMANIN FAYDALARI NELERDİR?

  1. Sarılmak kan basıncını düşürür.Bebeklere sarıldığınız zaman kalp atışlarının yavaşladığını gözlemleyebilirsiniz.Sarılmak diğer bir ifade ile kan basıncında olumlu durumlar ortaya koyduğu için kalp ile ilgili oluşabilecek rahatsızlıkların önlenmesinde büyük önem taşıyor.Bu konuda psikolog Virginia Satir işi biraz daha büyütüp şunları iddia ediyor; bir insanın yaşamaya devam edebilmesi için günde 4 , büyüyüp gelişebilmesi için 12 kucaklaşmaya ihtiyac vardır.
  2. Yapılan araştırmalara göre sarılmanın hastaları daha çabuk iyileştirdiği ortaya çıkartılmıştır.
  3. İkinci Dünya savaşı çoğu çocuk için felaket anlamı taşımaktadır.Birçok çocuk bu savaş nedeni ile yetim ve öksüz kalmıştır.Daha sonrasında yetimhaneye verilen çocuklara sağlıklı beslenme ve yaşam koşulları sağlanmasına rağmen bu çocukların öldükleri gözlemlenmiştir.Geriye sadece bir çocuk kalmıştır.Bu çocuğun neden ölmediği araştırılmaya başlandığında ona bakan hemşirenin her gece onu ziyaret ettiği ve sarılarak kucakladığı görülmüştür.İşte bu araştırma sarılma faaliyetinin bebek ölümlerini engellediğini ortaya çıkarmıştır.
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık