DOLAR: 3.77 TL
EURO: 3.99 TL

İnsan Neden Unutur? İnsan Nasıl Hatırlar?

03.07.2014
247 kez görüntülendi

İnsan Neden Unutur? İnsan Nasıl Hatırlar?

“İnsan neden unutur?, İnsan nasıl unuttuğu bir şeyi nasıl hatırlar? Unutkanlığın sebepleri nelerdir?” sorularına cevaplarımızı yazımızda bulabilirsiniz.

İnsan neden unutur?

Günümüzde unutkanlık sık rastlanan ve en çok şikayet edilen problemlerden birisidir. Yolda karşılaştığımız, konuştuğumuz kişinin ismini, televizyonun kumandasını nereye koyduğumuzu, arabamızın anahtarının yerini ve daha bir çok şeyi unutuyoruz ve bu unutkanlık her geçen gün daha geniş kitleleri etkisi altına almaktadır. Eskiden yaşlıların yakalandığı ve “bunama” diye tabir edilen rahatsızlık günümüzde gençleri de esir almış durumda. Bunun sebebi ise beynimizin bize oynadığı oyun.

İnsanda 3 farklı hafıza bulunmaktadır. Uzun süreli hafıza, duyusal hafıza ve kısa süreli hafıza. Çevreden alınan bilgi öncelikle duyusal hafızaya düşer, yolda yürürken gördüğümüz bir yüz, duyduğumuz araba sesi, hissettiğimiz yağmur damlası… Duyusal hafızaya kayıt olur. Fakat insan bu sese veya görüntüye dikkatini vermeye başladığı anda kısa süreli hafıza devreye girer ve oraya yazılır. Kısa süreli hafızada yaklaşık 10 saniye tutulduktan sonra silinir. Eğer veriler tekrar edilirse, aynı şeyler tekrar yaşanırsa veya başka bir olay onu çağrıştırırsa kalıcı hafızaya geçer ve orada uzun süre kalabilir.

Yapılan araştırmalara göre unutkanlığın büyükşehirlerde yaşayanlar arasında daha sık rastlandığı tespit edilmiştir. Bunun sebebi ise evden çıkıp okula veya işe gidene kadar binlerce yüz görüp, binlerce yazı okumamız. Farkında olmadan, sırf gözümüz iliştiği için bile yüzlerce tabela, plaka, yazı okuyoruz. Bu yüzden kısa süreli hafızamıza sürekli veri giriş çıkışı oluyor ve bu durum hafızayı yıpratıyor. Bir diğer sebebi de bu sürekli veri giriş çıkışının alışkanlık haline gelmesinden kaynaklanıyor. Beyin bir süre sonra uzun süreli hafızaya kaydetmesi gereken veriyi, kısa süreli hafızada tuttuktan sonra siliyor, böylelikle unutmuş oluyoruz.

İnsanın anahtarı veya kumandayı koyduğu yeri unutmasının sebebi de beyinin o an başka bir şeyle meşgulken anahtarı bir yere koyma işini arka planda halletmesidir. Bu yüzden kısa süreli hafızada bir müddet kalıp silinmektedir.

İnsan Unuttuğu Bir şeyi Nasıl Hatırlar

Unuttuğu olay veya benzeri bir olay tekrarlandığı zaman, veya olay içerisinde geçen herhangi bir kişi veya nesnenin tekrar karşıya çıkması gibi durumlarda hatırlama söz konusu olur ve veriler uzun süreli hafızaya düşer.

Unutkanlığın Sebepleri

• Öğrenme ve hafızada tutma tekniklerini yeterince bilmemek

• Depresyon,

• Dikkat eksikliği,

• Kaygı durumları,

• Stresli yaşam koşulları,

• Uykusuzluk,

• Bir işi yaparken birden fazla şeyle uğraşmak

 

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 10.0/10 (1 vote cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: +1 (from 1 vote)
İnsan Neden Unutur? İnsan Nasıl Hatırlar?, 10.0 out of 10 based on 1 rating
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık