DOLAR: 4.57 TL
EURO: 5.32 TL

İnsan Gözü Kaç Megapikseldir? FPS Nedir?

19.03.2014
192 kez görüntülendi

İnsan Gözü Kaç Megapikseldir? FPS Nedir?

İnsanlık doğduğundan beri sürekli olarak insan vücudunu ve vücudunun yapılarını çözmeye çalışıyoruz. Günümüz teknolojisinde bile, ufak bir örnek verecek olursak insan beyni incelemeleri ancak yine kendisinin izin verdiği sınıra kadar incelenebiliyor, teknoloji bazı konularda yetersiz kalıyor. Yeryüzünde sunulan tüm güzellikleri sorunsuz ve cam şeklinde gördüğümüz insan gözünün hiç ne kadar piksel sahip olduğunu düşündünüz mü? Sorunun cevabı yazımızda saklı…

İnsan Gözü…

insan-gözü-kaç-megapiksel

İnsanın tüm yapısı karmaşık bir haldedir. İnsan gözü de buna iyi bir örnektir. Yani kısaca en iyi teknoloji vücudumuz diyebiliriz. Bugüne kadar insan vücudu gibi çalışan hiçbir teknoloji üretilmemiştir. Bu da ne kadar kusursuz olduğumuzun kanıtıdır.

İnsan gözünün kesin bir megapiksel değeri yoktur. Yani gözümüzü bir fotoğraf makinası gibi düşünemeyiz. Yani kesin bir yargı yoktur. Ama yaklaşık değerler verilebilir.

Örneğin 90 derecelik bir açıda baktığımızda, gözümüzün yaklaşık megapixel değeri 320~’dir. 120 derecelik bir açı ile baktığımızda ise 520~ megapikseldir. Bu değerler insandan insana değişiklik gösterir.

Günümüze kadar üretilen en yüksek megapikselli fotoğraf makinası 114′tür. 870 megapiksel değerinde bir kamera Japonlar tarafından üretilmiştir. Fakat bu kamera 116 sensörden oluşmaktadır. Bu kamera 3 metre yüksekliğinde ve 3 tondur. Fakat gözümüz tek sensörlüdür. Bu da ne kadar ihtişamlı bir yapıya sahip olduğumuzun göstergesidir. Düşünsenize en iyi fotoğraf makinasından yaklaşık 4.5 kat daha iyi görüyoruz. Bir çok  kişinin elinde bulunan akıllı telefonların kamera pikselinden ise 50 kat!

Megapiksel konusundan sonra ise en çok merak edilen ise gözümüzün kaç FPS olduğudur? Bu sorunun da yanıtı kişiden kişiye değişmektedir. Fakat ortalama 75-85 FPS değerlerinde bir göz yapısına sahip olduğumuz söylenebilir.

FPS NEDİR?

FPS, saniyede ekrana gelen resim sayısıdır. Bilgisayar oyunlarda sıkça rastlanan terimlerden biridir. Bilgisayar oyunlarını akıcı oynayabilmek için 30 fps yeterli bir rakamdır. Fakat gerçek hayatta gözümüz yaklaşık 75-85 FPS’dir. Bu da gözümüzün yapısının muhteşemliği hakkında bize bilgi vermektedir.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık