DOLAR: 3.62 TL
EURO: 4.03 TL

İnşaat Mühendisi Ne İş Yapar? Çalışma Şartları Nelerdir?

07.08.2014
137 kez görüntülendi

İnşaat Mühendisi Ne İş Yapar? Çalışma Şartları Nelerdir?

“İnşaat Mühendisi Ne İş Yapar? Çalışma Şartları Nelerdir?” diye düşünen tercih dönemi öğrencilerine faydası olacağını düşündüğümüz yazımızı sizlerle paylaşıyoruz.

İnşaat Mühendisi Kimdir? Ne İş Yapar?

Yapılacak inşaatlarla ilgili proje çalışmalarını yürüten, geliştiren, idare ve koordine eden, bağlı olduğu kurum için çizilmiş olarak gelen projelerin işletme inşaat standartlarına uygun olup olmadığını kontrol eden, inşaatların genel kontrolünü yapan kişi inşaat mühendisidir.

Tercih döneminde kafası karışık olan adaylara yol göstermek açısından ufak tüyolar vereceğiz. İlk tüyomuz Makina, İnşaat, Elektrik, Elektronik gibi ana mühendislik dallarında okumak her zaman daha iyidir. Çünkü ana mühendislik dalları hiçbir zaman yok olmayacak, her zaman birincil derecede ihtiyaç olan alanlar olacaklardır.

Eğer inşaat mühendisliği konusunda ısrarcı iseniz, yeni mezun çalışma şartları konusundaki ihtimallerden bahsedelim. Bu bölüme gelecek olan kişilerin en kötü senaryoyu düşünerek gelip ardından şok yaşamaması için yazdıklarımızı dikkatle okumasında fayda var. İlk ihtimal olarak üniversiteyi kazandınız, bir şekilde okudunuz ve mezun oldunuz. Yeni mezun inşaat mühendisi olarak bir şirkete girdiniz. Şirket tarafından yurtdışı şantiyelerine veya il dışındaki şantiyelere gönderileceksiniz. Zaten yeni mezun inşaat mühendisliği iş ilanlarına bakarsanız “seyahat engeli bulunmayan” diye yazar genelde. Bu yüzden bunlar kişinin düzenli aile hayatı olmasını, evden işe işten eve sabah 8 akşam 5 şartlarında gidip gelmesini zorlaştıran şeylerdir. Başka zorlukları olarak örneğin şantiyede beton dökülmesi lazım, beton kamyonu öğleden sonra 2’de gelmez genelde, beton gece dökülür ve başında bir mühendisin durması gerekir bu iş için de yeni mezun, genç ve gelişime açık, iş kovalayan kişi olan siz, biçilmiş kaftansınız. Sıcak evinizi, eşinizi bırakıp şantiyeye gitmeniz gerekebilir. Veya bir telefonla şirketin gölcükteki şantiyesine gidip 3 gece orada kalmanız gerekebilir. Tabii ki her zaman böyle olacak diye bir şey yok. Ama böyle olma olasılığı var, bunları göze alarak yazmak gerekiyor. İkinci bir ihtimal; az önce söylediklerimizin tam tersi olarak bir proje ofisinde iş bulursunuz temiz temiz binanın projelerini çizer bilgisayardan masa başı memur gibi çalışır şantiyeye girmeden maaşınızı alırsınız.

Ama her iki durumda da, şantiyeye hiç gitmeyecek olsanız bile, inşaat mühendisi olarak şantiyeyi sevmeniz, en azından sıkıcı bulmamanız gerek.  Çünkü iş hayatında olmasa bile en kötü ihtimalle staj yaparken şantiyeye gireceksiniz. Şunu unutmayın ki, “Şantiyenin tozunu yutmadan inşaat mühendisi olunmaz.”. Baretinizi takıp şantiyede dolaşacaksınız, yeri gelecek işçiyle muhabbet edeceksiniz, usta başıyla yemek yiyeceksiniz. Çok iyi insanlar olduklarını farkedeceksiniz. Böyle ihtimalleri göze almanız gerek yazarken.

Maaş konusunda çalışma koşulları düşünüldüğünde başka bir mühendislik mezunu kişiden daha fazla maaş alma olasılığı yüksektir. Yeni mezunlar için yurtdışında iş imkanları oldukça geniş düzeydedir. Yurtdışına çıkıp para biriktirip Türkiye’ye dönme olanağı her zaman mevcuttur. İnşaat mühendisliği güzel ve önü açık bir meslektir. Diğer mühendisliklerden daha zor bir meslektir ve her meslek için geçerli olan şey inşaat mühendisliği için de geçerlidir, sevmeden yapılacak iş değildir.

 

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık