DOLAR: 3.77 TL
EURO: 3.99 TL

İngiliz Karbonatı Nedir? Faydaları Nelerdir?

24.04.2014
323 kez görüntülendi

İngiliz Karbonatı Nedir? Faydaları Nelerdir?

İngiliz karbonatının ya da karbonatın bilinen ve halk arasında yaygın kullanımına sebep olan faydaları olduğu söylenegelmektedir. Bu faydalardan biri karbonatlı suyun diş beyazlatıcı etkisi olduğudur. Karbonatın bir diğer faydası mide ekşimesine iyi geldiğidir. Karbonat cilt lekeleri tedavisi, cilt beyazlatma, ayak ve koltuk arası koku giderme gibi amaçlarla da kullanılmaktadır

Karbonat Hakkında Bilimsel Bilgi

Sodyum bikarbonat kimyasal formülü NaHCO3 olan bir kimyasal bileşiktir. Karbonatın anti asit özelliği vardır. Karbonat hamur işlerinde kabartma tozu olarak da kullanılır. Suda çözünür. Beyaz katı kristal tozdur. Sodyum karbonat’ı andıran hafif alkali tadı vardır. Hamuru kabartmak için kullanılan kabartma tozu genellikle Sodyum bikarbonatın (NaHCO3), kuru asitin (H+) ve mısır nişastasının birleşimidir. Sodyum bikarbonat halk dilinde karbonat ya da ingiliz karbonatı olarak bilinir.

 

Karbonatın iştah açıcı bir özelliği olduğu gibi mide ve bağırsak şikayetlerini önlemek için de kullanıldığı bilinmekte ve mide ekşimesine karşı iyi geldiği söylenmektedir.

Giriş paragrafında da belirttiğimiz gibi ağız sağlığı ve diş bakımı için de karbonat oldukça yaygın bir kullanım alanına sahiptir. Tuzla karıştıracağınız karbonat ile dişlerinizi fırçalayın. Diş çürüklerinde yerleşip yaşayan bakterilerin iki düşmanından birisi karbonattır. Sabaha kadar ağzınızda ve dişlerinizdeki bakteri ve virüsler karbonat ve tuzun etkin temizleyiciliği ile tamamen temizlenmiş şekilde uyuyacaksınız. Ayrıca ağız ve diş kokuları da önlenmiş olacaktır.

Halı temizliği için bir iki avuç karbonatı halının her tarafına serpin ve 1–2 saat bekledikten sonra elektrik süpürgesi ile iyice süpürün. Halınızdaki o kötü kokudan gidecektir.

Buzdolabındaki kötü kokuyu gidermek için bir kâse karbonatı buzdolabının bir köşesine koyun. 4-5 günde bir karıştırın. Kötü kokuların gittiğini göreceksiniz. Ayrıca karbonatın dolapta sakladığınız meyve sebzeler üzerinde koruyucu bir etkisi olacaktır.

Mutfak tezgâhınızın mermerlerini ve fayanslarını pahalı kimyasallar kullanmak yerine limonlu karbonat ile ovup durulayabilirsiniz. İngiliz karbonatı en güzel ve doğal temizleyicidir.

Lavabo açıcı olarak karbonat kullanabilirsiniz. Bir su bardağı karbonatı lavaboya dökün. Üzerine 1 bardak sirke ilave edip 2 litre kaynar suyu lavaboya boşaltın. Tıkanan lavabo açılacaktır.

Kirli lavabolarınız için krem deterjanlar yerine limon ve karbonat kullanın. Lavaboya karbonat döküp limonla ovun. Hem kirlerin kaybolduğunu hem de parladığını göreceksiniz.

Dibi tutan tava ve tencerelerinize akşamdan karbonat döküp sıcak su ilave edin. Sabah temizlerken zorlanmayacaksınız.

Porselen gibi kararan eşyalarınız varsa limonlu karbonat ile ovun. Rengi açılacaktır. Aynı şekilde gümüş eşyalarınızı suyla macun haline getirdiğiniz karbonat ile ovarsanız, rengi açılıp parlayacaktır.

Elbise dolabınızda rutubet ve küf kokusu varsa ve naftalin kokusunu da sevmiyorsanız dolabınızı bir köşesinde ağzı açık şekilde kavanozda karbonat bulundurun.

Banyo duşa kabin camlarını karbonat ile silip durulayın. Duş alırken daha rahat nefes alacaksınız.

Çamaşır makinesinde kullandığınız deterjan miktarını yarı yarıya azaltıp gerisini karbonat ile tamamlayın. Çamaşırlarınız daha temiz ve kimyasal artıklardan uzak kalmış olacaktır.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık