DOLAR: 3.76 TL
EURO: 4.04 TL

İdeal Uyku Kaç Saat Olmalı? İdealin Altında veya Üstünde Olmak Nelere Yol Açar?

08.04.2014
78 kez görüntülendi

İdeal Uyku Kaç Saat Olmalı? İdealin Altında veya Üstünde Olmak Nelere Yol Açar?

Uyku şüphesizki en temel gereksinimlerimizden biri. Uyku düzensizliği de bir o kadar hayatımızın içinde. Gerek zorlu ve yoğun iş hayatı gerekse tempolu okul hayatı uyku düzenlerini bozmaya yardımcı oluyorlar. Normalin altında veya üstünde uyumak ise öncelikle psikolojimizi daha sonra ise bedensel sağlığımızı bozuyor. Bakalım neymiş bu işin ideali, olması gerekeni…

Kanada’da yapılan bilimsel bir araştırma, ideal uykunun 7 saat olması gerektiğini ve bu saatten az ya da fazla uyumanın şişmanlığa sebep olduğunu ortaya koydu.

Kanada’nın Quebec eyaletindeki Laval Üniversitesi profesörlerinden Jean-Philippe Chaput’nun Amerikan Uyku Hekimliği Akademisi Dergisi’nde yayımlanan bilimsel araştırmasının sonuçları uyku konusunda yeni açılımlar getirdi.

Uykunun insan hayatı üzerindeki etkileri ile ilgili olarak 7 yıla yakın süre yaşları 21 ila 64 arasında değişen 276 kişi üzerinde araştırmalar yapan Jean-Philippe Chaput, 6 yıl boyunca 7 saatten az uyuyan deneklerin 1.8 kilogram ve 7 saatten fazla uyuyan hastalarının da 1.4 kilogram şişmanladıklarını tespit ettiğini açıkladı.

Jean-Philippe Chaput, günlük 7 saat uyuyan hastalarında ise kilo kaybı ya da kazanımı olmadığını belirttiği araştırma sonuçlarında, çok az ya da çok fazla uyumanın hormon dengesini değiştirdiğini ve aşırı iştahı tetiklediğini kaydetti. 

Chaput, 7 saatten az ya da çok uyumanın obezite denilen şişmanlık hastalığına da neden olduğunu belirterek, özellikle günlük 5 saat uyuyanların midelerinde acıkma hissine sebep olan “grelin hormonunun” aşırı salgılandığının saptandığını, bunun da vücutta aşırı yağlanma ve kilo almaya yol açtığını vurguladı.

Son bir araştırmaya daha değinecek olursak…

HALKIN YÜZDE 13’Ü UYKUYA ZOR DALIYOR
Türkiye’de, Erişkin Toplumda Ulusal Uyku Epidemiyolojisi Araştırması’nda (TAPES) uykuyu etkileyen faktörler incelendi, Türkiye’nin uyku haritası çıkarıldı. 2010 yılında tamamlanan çalışma; 12 bölgede, 56 ilde, 140 ilçede, 404 mahalle ya da köyde, 5021 kişi ile yüz yüze görüşülerek gerçekleştirildi. Araştırmanın sonuçları ise şöyle: 
 Her 10 kişiden üçü, sekiz saatten fazla uyuyor. 10 saatten fazla uyuyanların oranı yüzde 3. Yüzde 11’i, altı saatten az uyuyor.
 Türkiye’nin yarısı yatağa girdikten 15 dakika sonra uykuya dalıyor.
 Yüzde 51.9’u ortalama yedi-sekiz saat uyuyor.
 Her 10 kişiden biri uykusuzluk sorunu yaşıyor.
 Uykuya dalma güçlüğü yaşayanların oranı yüzde 13 civarında.
 Haftada üç-dört gün uykusu bölünenlerin oranı yüzde 14.1.
 Horlama sıklığı yüzde 26.5.
 100 kişiden üçü uykusunda yürüyor.
 10 kişiden biri uykusunda bağırıyor, öfke ve korkuyla anlamsız hareketler yapıyor.
 Uykuda konuşma bozukluğunun görülme sıklığı; yüzde 14.8
 100 kişiden 15’i uykusunda karabasan görüyor ve farkında olmadan mutfağa gidip uykusunda yemek yiyor.
 Huzursuz bacak sendromunun görülme sıklığı yüzde 5.2. Kırsal bölgelerde yaşayanlarda uykuda hareket bozukluğu daha sık gözleniyor.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık