DOLAR: 3.79 TL
EURO: 4.05 TL

Hümaniz Nedir? Hümanizm Neye Denir?

18.07.2014
83 kez görüntülendi

Hümaniz Nedir? Hümanizm Neye Denir?

Özellikle Batı dünyasında ya da milletlerin tarihlerinde yer edinmiş çok önemli inançlar vardır.Bunlar nedir diye sorduğumuzda aklınıza bir cevap geliyor mu? Eğer gelmiyorsa korkmayın çünkü bu yazımızı okuduktan sonra artık sizinde bir cevabınız olacak.Sizler için bu yazımızda Hümanizm kavramını ve bu kavramın detaylarını inceledik.

HÜMANİZM NEDİR?

Hümanizm insan ve insanı ilgilendiren konularda doğa üstü oluşumları kabul etmez ve inançları da kendisine hedef almaz.Ateizm ve agnostisizm inançlar ile yakınlık gösterse de hümanizm bunlardan farklıdır.Hümanizm Tanrı gibi doğa üstü güçlerle ilgilenmez.Her otorite karşısında insanı özgürleştirmeyi amaçlar.

Bu inanca göre doğru olanı bulmak insanın bir yeteneğidir.Doğruyu ararken kullanılan yöntemler gerçekçi ve kanıtlanabilir yöntemler olmalıdır.Mantığa aykırı ya da genel geçer yöntemler olmamalıdır.Bilimi kullanmak ve ulaşılanlardan şüphe etmek en doğru yöntemdir.Ayrıca hümanizm kadere ve kaderin insan hayatındaki karşılaşılan olaylara etkisini inkar eder yani kabul etmez.Doğru bilgiye ancak kişinin ve toplumun ortak gayretleri ile ulaşılabileceğini düşünür.

Tüm bunlara ek olarak hümanizm insanların diğer tüm canlılardan daha üstün olduğu görüşünü kabul etmez.Hümanist düşüncenin önde gelen filozoflarından Peter Singer şöyle der : “Birçok istisna olmasına rağmen, hümanistlerin çoğu kendilerini en büyük dogmadan özgürleştiremiyor… önyargılı türcülük… Hümanistler diğer canlı türlerine karşı düşüncesizce istismarlara karşı durmalıdır.”

Peter Singer bu ifadeleri ile Hümanizmin doğalcılığını ve hayvanseverliğini ortaya koymuştur.İnsanları diğer canlılardan üstün kılan hiçbir özellik yoktur.

Hümanizm insan ve onun sınırlarına iyimser bir şekilde yaklaşır.Buna ek olarak Hümanizm tüm insanların iyiye yada Hümanizm görüşüne varmasını beklemez.Bu ancak azim ve tüm insanlığın çabası ile olabilecek bir şeydir.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: -1 (from 1 vote)

Hümaniz Nedir? Hümanizm Neye Denir? Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık