DOLAR: 3.77 TL
EURO: 3.99 TL

Hortum Nedir? Hortum Nasıl Oluşur?

02.09.2014
92 kez görüntülendi

Hortum Nedir? Hortum Nasıl Oluşur?

Göyüzünde oluşan bir takım felaketler yeryüzünde büyük hasarlara neden olmaktadır.Hortumlarda bu felaketlerden biridir.Bizde bu yazımızda sizlerin dahada bilinçlenmesi için hortumu ve hortumun nedenlerini mercek altına aldık.

HORTUM NEDİR?

Hortum kümülus bulutları nedeni meydana gelen ve silindir biçiminde dönen bir rüzgar çeşididir.Bu hortumun uzunluğu bulutlardan yeryüzüne kadar ulaşır ve zarar verme yetisi çok yüksektir.Bu nedenle bir doğal felaket olarak kabul edilir.Hortumlar hakkında ilk ciddi çalışma 1917 yılında Alfred Wegener yapılmıştır ve günümüzde de bu teoriler geçerliliğini koruyarak doğru sayılmaktadırlar.

Bir denizin,bir gölün ya da herhangi bir su topluluğun üzerinde oluşan hortum yerden aldığı sular ile birleşerek su hortumlarını meydana getirirler.

Bir hortumun oluşma nedeni atmosferin yüksekliklerine çıkabilecek kadar konveksiyon olmasına bağlıdır.Atmosferi dik olarak yaran, bu şekilde yükseklere çıkan ve çıktıkça soğuyan hava atmosferin 1-2 kilometre yükseklerine nemli hava ile buluşur ve nemli konveksiyonu yaratarak Güneş ışınlarının yere çarpmasını sağlar, sıcak hava bölgesi oluşturur.

Hortumların oluşmasındaki bir diğer etmende havada ve su bulutlarında yer alan ısıdır.Etkin olan ısı mevcut ısıyla birleşir ve nemli konveksiyonu ortaya çıkarır.Nemli konveksiyon olmazsa küçük hortumlar oluşur anca nemli konveksiyonun etkin olmasıyla birlikte çok büyük hortumlar oluşmaktadır.Dünya üzerinde kuzey yarım kürede oluşan hortumlar saatin ters yönünde Güney yarım kürede olanlar ise saat yönünde dönmektedirler.

HORTUMUN OLUŞMASINA NEDEN OLAN 3 ETKEN

  • Yer yüzeyinden atmosferin orta kısmına kadar yer alan nemli hava
  • Kararsız hava yani yer yüzünden sürekli olarak yükselen hava
  • Kaldırma gücü : Hava da yükselmek için bir kaldırma kuvvetine ihtiyaç duymaktadır.Hava ısındığı zamanda yükselmeye başlar.Yükselen bu sıcak hava soğuk havayı yukarı itmesi ile şimşekli fırtınaların oluşmasına neden olur.
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

Hortum Nedir? Hortum Nasıl Oluşur? Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık