DOLAR: 3.77 TL
EURO: 3.99 TL

Horlamadan Nasıl Kurtulurum?

07.04.2014
99 kez görüntülendi

Horlamadan Nasıl Kurtulurum?

Geceleri sizin ve en çok da başkalarının uykularını kabusa çeviren horlamadan dertliyseniz bu yazı sizler için…

Vakit geçirmeden uzman yardımı alın

Kişide ergenlik yaşlarında da horlama durumu söz konuysa, endoskopik muayenede zaten kolaylıkla görebilecek anatomik bir sorun olması beklenir. Bu aşamada horlama ile yakın ilişkide olan benzer fakat daha ayrıntılı ele alınması gerekli olan “uyku-apne hastalığı”’na da değinmek gerekir. Bu hastalık aynı şekilde solunum yolundaki daralmalar (obstrüktif uyku-apne) nedeniyle de olabildiği gibi; merkezden yani beyinden “solunum yap” uyarısının azaldığı (santral uyku apne) durumlarda da olabilir. Uykuda soluk durmalarının görüldüğü bu hastalık laboratuvarlarda yapılan testlerle belirleneir ve KBB uzmanları tarafından basit horlamadan farklı olarak ele alınır.

Horlama soluk alıp vermenin hafif veya şiddetli bir şekilde engellenmesi nedeniyle olur. Bu durumda kişinin sağlıklı ve dinlendirici bir uyku uyuduğunu söylemek zordur. Yeterli oksijen alınamamasına bağlı olarak gece kasılmalar (huzursuz bacak, diş sıkma-gıcırdatma, bel ve sırt ağrıları), yorgun kalkma, gündüz uyuklama, dikkat dağınıklığı ve güçsüzlük gibi durumlar olabilir. Bu durumlar spor yapma isteğini azalttığı gibi kilo alımına yol açabilir ve kişiyi kısırdöngü ve depresyona sokabilir.

Yaşam tarzınızı düzene sokun

Horlamanın tedavisinde bütün sorunların beraber ele alınması gerekir. Burun tıkanıklığını ortadan kaldırırken, kişinin genel sağlığını düzeltecek önlemleri almaya da yönlendirmek gerekir.

Spor ve hareketliliği artırmak ve genel vücut kas gerginliğini artırmak tedavinin bir parçasıdır. Düzenli-sağlıklı beslenme alışkanlığı ve kilo verilmesi, pek çok hastada horlamayı ortadan kaldırabilir. Burun tıkanıklığının nedeninin genellikle kemik-kıkırdak eğriliklerine bağlı olduğu düşünülür. Elbette böyle olmadığı gibi, her burun eğriliği de ameliyat gerektirecek şiddette değildir.

Horlama hastalarında burun eti (konka) şişmeleri daha sık görülmektedir ve bu dokular, eğer ilaçla tedavi ile küçülmüyorlarsa, günümüzde konkalar lazer yardımıyla küçülterek burun tıkanıklığı kalıcı olarak tedavi edilebilmektedir. Yumuşak damak sarkmaları veya bademcikler ileri boyuttaysa bunlar da aynı seansta ele alınmaktadır.

Uyku-apne hastalarında uyku laboratuvarı sonucuna göre CPAP (uyku maskesi) önerilen hastaların bu maskeyi kullanabilmeleri için, burun solunumunu sağlıklı olarak yapabiliyor olmaları gerekir. Bu hastalarda da yine nedene yönelik tedavi ile burun tıkanıklığını giderilerek uyku maskesini etkin bir şekilde kullanabilmeleri sağlanmaktadır.

Solunum problemi düzelen ve uykuda oksijen kullanımı artırılabilen hastalar, bu sayede yağlarını yakarak kilo verebildikleri gibi genel vücut sağlıklarına daha kısa sürede kavuşabilmektedir. Ayrıca horlama ortadan kalkıp, vücut formları düzeldiğinde evlilik yaşantılarında da gelişme sağlanabilmektedir.

 

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık