DOLAR: 3.77 TL
EURO: 3.99 TL

Hollanda Lalesi Nedir? Hollanda Laleleri Neden Meşhurdur?

04.04.2014
149 kez görüntülendi

Hollanda Lalesi Nedir? Hollanda Laleleri Neden Meşhurdur?

Her zaman Hollanda’nın sembolü olarak anılan lalelerin neden Hollanda’nın sembolü olduğu bu muhteşem resimlere bakılınca kolayca anlaşılıyor.

 

 

Fotoğraflar, Hollanda’nın kuzeyinde çekildi. Bu resimler ayrıca neden binlerce turistin bu renkli ülkeye geldiğini de anlatmaya yetiyor.

Lale sezonu Mart’ta başlıyor ve Ağustos’a kadar sürüyor. Bu süre zarfında ülke çapında bir sürü gösteriler düzenleniyor fakat lalelerin en güzel oldukları zamanın bu süre zarfında gerçekleştiğini belirtmekte tekrar yarar var.

meshur-hollanda-laleleri,4,con

 

meshur-hollanda-laleleri,6,con

 

Lale soğanı ekimi 400 sene önce başlamış ve bugün Hollanda her yıl 9 milyardan fazla lale yetiştiriyor ve bunun üçte ikisi diğer ülkelere ihraç ediliyor. 16’ncı yüzyılda Kanuni Sultan Süleyman tarafindan Hollanda Kralı’na gönderilen laleler, ilk başta Hollandalılar’ı ve kısa zaman içerisinde tüm Avrupalılar’ı hayranlık içinde bırakmışlardır. Böylece günümüze kadar dünya’nın en fazla lale üreten ülkesi Hollanda olmuştur. Lale özellikle doğu kültür ve mitolojilerinde özel bir yere sahiptir. Edebi eserlerde sıkça kullanılmasının yanı sıra mitolojilerde de lalenin ortaya çıkışına dair farklı ve çok çeşitli hikâyeler bulunmaktadır. Bunların en ünlüsü ve özellikle doğu edebiyatında en sık kullanılanı Pers mitolojisindeki lalenin kökeni söylencesidir. Bu söylenceye göre yaprağın üstündeki bir çiğ tanesine yıldırım düşmüş, böylece çiğ tanesi ve yaprak alev almıştır. Daha sonra donarlar ve lale meydana gelir. Bu hikâyeden yola çıkarak, lale çiçeğinin ortasındaki koyuluğun bu yanma işleminin sonucu olduğuna inanılırdı.

Bu sayı eşit olarak dağıtıldığında dünyadaki herkese 2 lale düşebilir.

Ülkenin renkli çiçek yetiştiriciliği o kadar ünlü hale geldi ki Haarlem ve Leiden arası “De bollenstreek” ya da Türkçe lale soğanı mahallesi olarak anılıyor.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

Hollanda Lalesi Nedir? Hollanda Laleleri Neden Meşhurdur? Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık