DOLAR: 3.78 TL
EURO: 4.04 TL

HIV Nedir?AIDS ve HIV Farklari Nelerdir?

28.06.2014
89 kez görüntülendi

HIV Nedir?AIDS ve HIV Farklari Nelerdir?

”Hiv nedir? Aids ve hiv farkları nelerdir?” gibi soruları cevaplandırmaya çalışacağız.

HIV NEDİR?

Hiv, (Human İmmunodeficiency Virus) Türkçe olarak insan bağışıklık yetmezliği adını alan bir virüstür.Bu virüs insan bağışıklık sisteminin zayıflamasına ve tedavi edilmediğinde bağışıklık sisteminin çökmesine yol açar.Bağışıklığı çökmüş bir vücut savunmasız hale gelir ve tüm hastalık etmenlerine tamamen açıktır.

AİDS NEDİR?

AIDS (Acquired Immune Deficiency Syndrome), Hiv tarafından oluşturulan ve Türkçe’de  Edinsel Bağışıklık Yetmezliği Sendromu olarak hastalıkların bütünüdür.Aids, hiv taşıyıcısı bir kimsenin ciddi enfeksiyonlar sonucu bağışıklık hücrelerinin tahrip edilmesiyle tanımlanabilir.Hiv taşıyıcısı bir kimse aids virüsünüde taşıyor anlamına gelmez.

HIV VE AIDS ARASINDAKİ FARKLAR NELERDİR?

Her HIV taşıyıcısı (HIV Pozitif) aynı zamanda AIDS gelişimi de görülmüş kişi demek değildir. AIDS, taşıyıcı bir kimsenin HIV nedeniyle ciddi enfeksiyonlardan birini geliştirmiş ya da kan testleriyle ölçülebilen bağışıklık sistemi hücrelerinin virüs tarafından yüksek düzeyde tahrip edilmiş olmasıyla tanımlanabilir.

Günümüzde AIDS’in kesin bir tedavisi yoktur ancak hastalık çeşitli ilaçlarla büyük oranda kontrol altına alınabilmekte ve HIV Pozitif insanlar uzun yıllar boyunca sağlıklı olarak kalabilmektedir.

HIV Pozitif kişiler, tedavilerini ve kontrollerini aksatmadıkları sürece diğer insanlar gibi sağlıklı hallerini koruyabilme şansına sahiptirler.

Dünyadaki HIV taşıyıcısı kişi sayısı milyonlarla ifade edilmekteyken, ülkemizdeki istatistiklere göre yüzlerce HIV Pozitif insanımız vardır. Gönüllü katılımcıların da desteğini düşünerek bir başka bilmeniz gereken şey, yalnız olmadığınızdır.

HIV BULAŞMA YOLLARI

Anneden Bebeğe

Hiv,hamilelik sırasında kan yoluyla anneden bebeğe bulaşabilmektedir.

Uyuşturucu madde kullanımı

Hiv taşıyıcısı olan birinin sağlıklı bir bireyle şırınga ya da iğne paylaşması durumunda hiv virüsü bulaşma ihtimali yüksektir.

Organ, kan ve kan ürünleri nakli

Gerekli araştırılmaları tam olarak yapılmamış organ ya da kan ürünleri, nakil yapılırken ameliyat esnasında bu virüs bulaşabilir.

Cinsel İlişki

Korunmasız cinsel ilişki durumunda sperm,kan ya da vajinal akıntılar yoluyla hiv bulaşma ihtimali yüksektir.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

HIV Nedir?AIDS ve HIV Farklari Nelerdir? Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık