DOLAR: 3.77 TL
EURO: 3.99 TL

Hentbol Nedir?Hentbol Nasıl Oynanır?

03.07.2014
113 kez görüntülendi

Hentbol Nedir?Hentbol Nasıl Oynanır?

Hentbol Nedir?Hentbol Nasıl Oynanır? gibi sorularınızın cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz.

HENTBOL NEDİR?

Hentbol 7 oyuncuyla oynan bir takım sporudur.Bu oyuncuların biri kalede altısı ise saha içinde bulunur.Oyun 30ar dakikadan iki devre olmak üzere oynanır.Oyun ilk yıllarında futbol stadyumlarında çim üzerinde 11 kişiyle oynanmasına karşın daha sonra yukarıda belirttiğimiz son şeklini alarak salonlarda oynanmaya başlanmıştır.

Danimarka vatandaşı ve bir beden eğitimi öğretmeni olan Holger Nielsen 1848 yılında çalıştığı okulda oyunun kurallarını belirlemiş ve adına Handball spiel demiştir.Daha sonra Max Heiser oyunun asıl yapısını oluşturan kişi olmuştur.

HENTBOL NASIL OYNANIR?

Hentbol genel takım sporu oyunlarındaki gibi defans yapan takımın hücüm eden takımı kendi kalesine yaklaştırmaması üzerine kurulmuştur.Kalenin hemen önünde D harfi şeklinde ve 6 m uzaklıkta bir ceza sahası bulunur ve bu ceza sahasına kaleci dışında hiçbir oyuncu giremez.Savunma yapılırken,savunma yapan oyuncular aşırı diye tabir edilen şekiller dışında hücüm eden oyunculara temasta bulunabilirler.Aşırı temaslarda oyuncu 2 dakika oyundan çıkma cezası ile cezalandırılır.Ceza alan oyuncu yerine bir oyuncu giremez.Yeni oyuncu ancak ceza alan oyuncunun cezası bittikten sonra girebilir.Kaleye 9m uzaklıkta kesik çizgilerle oluşturulan ceza sahası içinde yapılan müdahaleler penaltı olarak değerlendirilir ve penaltılar kalenin tam karşısından 7m çizgisinden kullanılır.Hentbolda oyuncular topu elle tutarlar ve topu elde tutmanın süresi en fazla 3 saniyedir.Bunu yanı sıra top elinde tutan oyuncu en fazla 3 adım atabilir.İki devre sonunda en fazla golü kaydeden takım galibiyete ulaşmış olur.Hentbolda galibiyete 2,beraberliğe 1 puan verilirken yenilgiye puan verilmez.

ÜLKEMİZDE HENTBOL

Türkiye’de hentbol, ilk defa 1927 yılında İstanbul’da oynanmıştır. 1942 yılında İstanbul’da bölge turnuvaları düzenlenmeye başlanmıştır. Türkiye çapında ilk ulusal turnuva 1945 yılında düzenlenmiştir. Toplam 4 takımın katıldığı bu turnuvayı Kara Harp Okulu takımı kazanmıştır. Türkiye’de hentbol federasyonu 1976 yılında kurulmuş, Deplasmanlı Hentbol Ligi ise 1982-83 sezonunda 12 takımın katılımıyla oluşturulmuştur. Kadınlarda ise Türkiye Ligi, 1986-87’de başlamıştır.

 

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

Hentbol Nedir?Hentbol Nasıl Oynanır? Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık