DOLAR: 5.36 TL
EURO: 6.11 TL

Hava Kirliliği Nedir? Hava Kirliliğinin Çeşitleri Nelerdir?

17.08.2014
170 kez görüntülendi

Hava Kirliliği Nedir? Hava Kirliliğinin Çeşitleri Nelerdir?

Hava kirliliği günümüzde doğalgaz kullanımıyla aşılmaya çalışılan fakat trafikteki arabaların artmasıyla bir türlü başa çıkılamayan bir çevre problemidir. Hava kirliliğini azaltmak için insanları bisiklet kullanımına yöneltmek belki de en doğrusudur. Hava kirliliği nedir, hava kirliliğinin çeşitleri nelerdir sorularının cevaplarını yazımızda bulabilirsiniz.

 

Hava Kirliliği Nedir?

Hava kirliliği ve hava kalitesi ile ilgili konular çok eski zamanlara dayanır. Bu konuyla ilgili ilk şikâyetler orta çağda, birçok Avrupa’da kömürün ısıtma amacıyla kullanımı ile ortaya çıkmıştır. 19.ncu yüzyılın ikinci yarısından itibaren ana Avrupa şehirlerinde atmosfer, kış aylarında kömür yakılması nedeniyle sürekli olarak kirletilmiş, bu da dumanlı sis oluşumuna neden olmuştur. Eski dönemlerde sadece kömür yakılmasından ötürü hava kirliliği şimdilere göre daha yüksek seviyelerdedir. Hava kirliliği soluduğumuz havanın içinde insan sağlığına zarar verebilecek kirlilik parametrelerinin bulunması olarak tanımlanabilir. Hava kirliliği genelde insanlar tarafından oluşturulsa da doğal nedenlere de sahiptir. En önemli doğal kirleticiler çöller ve volkanlardır. Hava kirliliği insan sağlığına doğrudan etki eder ve çeşitli hastalıklara neden olur. Hava kirliliğinin en fazla görülen etkisi boğazda tahriş ve akciğer kanseridir. Hava kirliliği insanlar tarafından meydana gelir demiştik. Araçlar, fabrikalar, santraller ve evsel ısıtma yöntemleri hava kirliliği oluşumuna katıkı sağlayan unsurlardır. Özellikle trafikteki araç sayısı günden güne artmakta bu da hava kirliliğiyle ilgili problemleri meydana getirmektedir. Elektrik üreten santraller de fosil yakıt kullanması itibariyle yüksek miktarda hava kililiği oluşturmaktadır. Hava kirliliğine yol açan kirleticiler; ozon, kükürt dioksit, azotoksitler, partikül madde, kurşundur.

Hava Kirliliğinin Çeşitleri Nelerdir?

  • Isınmadan kaynaklanan hava kirliliği: Yanlış yakma tekniklerinin kullanılması ve düşük kalorili yüksek kükürtlü yakıt yakılması
  • Motorlu taşıtlardan kaynaklanan hava kirliliği: Nüfus artışıyla beraber artan araç sayısı bu tip hava kirliliğinin en temel sebebidir.
  • Sanayiden kaynaklanan hava kirliliği: Çevre açısından gerekli tedbirlerin alınmaması, eski teknolojilerin kullanılması gibi nedenlerle hava kirliliğine neden olurlar.

 

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 9.0/10 (1 vote cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: +1 (from 1 vote)
Hava Kirliliği Nedir? Hava Kirliliğinin Çeşitleri Nelerdir?, 9.0 out of 10 based on 1 rating

Hava Kirliliği Nedir? Hava Kirliliğinin Çeşitleri Nelerdir? Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık