DOLAR: 3.79 TL
EURO: 4.05 TL

Hat Sanatı Nedir? Hat Sanatında Hangi Malzemeler Kullanılır?

12.08.2014
185 kez görüntülendi

Hat Sanatı Nedir? Hat Sanatında Hangi Malzemeler Kullanılır?

Geçmişten günümüze birçok sanat dalı ulaşmıştır.Bunlardan biri de hat sanatıdır.Peki nedir bu hat sanatı?İşte bu sorunun cevabı için şimdi okuyacağınız yazımızda hat sanatını ve bu sanatın yapımında kullanılan malzemeleri mercek altına aldık.

HAT SANATI NEDİR?

Hat sanatı,kaligrafi ya da hüsnühat yazı sanatları kullanılarak ortaya çıkarılan genellikle süsleme amaçlı kullanılan bir sanat türüdür.

Günümüzde bu sanat dalı için ”işaretlerle anlamlı,ahenkli ve hünerli bir şekilde biçim verilme sanatı” ifadesi kullanılmaktadır.Hat belirli yazı stillerine ya da alfabelere uyarlanabilmektedir.

Hat sanatı tarihte farklı kültürlerde farklı şekillerde ortaya çıkmıştır ve matbaa bulunmadan önce insanlık için büyük önem taşımıştır.Günümüzdeki tipografi sanatına benzetilebilecek hat sanatı farklı yazı türlerine göre yada farklı kültrülere göre sınıflandırılmaktadır.Örnek vermek gerekirse; İslam hat sanatı,Arap hat sanatı,Pers hat sanatı,Japon hat sanatı,Çin hat sanatı olarak nitelendirilebilir.

Günümüzde hat sanatı çok geniş sınırlar kaplamaktadır.Bu sanat soyut bir şekilde ifade edildiği gibi,bu soyut ifadelerin güzel sanat eserlerine dönüşebildiği bir yelpazesi vardır.Klaksik hat sanatı,tipografiden ve klasik olmayan yazılardan biraz farklılıklar gösterir.Ancak hat sanatı ile uğraşan bir kişi saydığımız bütün bu alanlarda çalışmalar yapabilir.Karakterler yazarken doğaçlama bir şekilde o anda oluşturulurlar.Bu nedenler hat sanatı anlık olarak gelişen bir sanattır.

KULLANILAN MALZEMELER

KALEM 

Hat sanatında yazılan yazının temel aracı kalemdir.Kalem olarak kullanılan madde kamıştır.Kamışın ucu yazılacak yazıya ve onun kalınlığına göre değişiklik göstermektedir.

MÜREKKEP  

Bu mürekkep de hat sanatı için özel olarak hazırlanır ve akışkan bir özelliğe sahiptir.Yanlış yazıldığı takdirde silinebilmektedir.

KAĞIT

Hat sanatında kullanılan kağıt da mürekkep gibi özeldir.Dökülen mürekkebi emer ve onun dağılmamasını sağlar.

HOKKA

Mürekkebin içinde saklandığı kaba hokka denir.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

Hat Sanatı Nedir? Hat Sanatında Hangi Malzemeler Kullanılır? Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık