DOLAR: 3.77 TL
EURO: 3.99 TL

HANGİ MEVSİMDE HANGİ BALIK YENİR? HANGİ AYDA HANGİ BALIK YENİR?

24.05.2014
108 kez görüntülendi

HANGİ MEVSİMDE HANGİ BALIK YENİR? HANGİ AYDA HANGİ BALIK YENİR?

Hem lezzet açısından üstün hem de sağlık açısından faydalı balığı doğru zamanında yiyiyor muyuz? Şüphesiz ki her balığı her mevsim bulamadığınız gibi, hepsinin de tutulma mevsimi ve lezzetli oldukları zamanlar farklıdır. İşte sizin için aylara göre balığı ne zaman bulabileceğinizin kısa bir listesini çıkardık. Bu yazı size daha lezzetli ve sağlıklı balık yemenizde fayda sağlayacaktır.

Bildiğiniz gibi bazı dönemler avlanma yasakları geliyor, o dönemlerde deniz balıkları tercih edilmiyor.

Herkesin bildiği gibi balık kırmızı ve beyaz ete oranla daha fazla protein içerir. Uzmanlar haftada en az 2 kere balık yemenin faydalı olduğunu durmadan söylüyorlar. Kırmızı et ağırlıklı beslenen toplumlarda kalp rahatsızlıklarının daha az görüldüğü de bilinen bir gerçek.

 

 

 

Ocak
Uskumru, lüfer, palamut, istavrit lezzetini korur. Kefal ve hamsi tam yağlı durumdadır. Çinekop, kofana ve mezgit r. Tekir ve kırlangıç; bolca avlanır. Barbunya, kılıç ve mercan az tutulur. 

Şubat

Şubatta başlayan kalkan mevsimi, mayıs ayı sonuna kadar devam eder. Tekir bolca çıkar. Uskumru, lüfer, palamut ise yağını kaybetmeye başlar. Gürnüşbalığı ve kefal lezzetle yenir. 

Mart
Kefal, levrek ve kalkanın en lezzetli zamanıdır. Uskumru çiroz olmaya yüz tutmuştur; tavası ve pilakisi yapılabilir. Gürnüşbalığı fazlaca çıkmaya başlar. Lüfer ve palamut yağını kaybettiğinden, sadece tava ve pilaki yapılmaya elverişlidir. Kofananın ise ızgarası olur. Tekir lezzetlidir. 

Nisan
Kalkanın en bol zamanıdır. Mercan, levrek, kılıç ve kırlangıç bolca çıkmaya baslar. Ancak kılıç çok lezzetli değildir. Gürnüşbalığı, kefal, mezgit, tekir ve barbunya çok tutulur. Eşkina bu ayda görülür. 

Mayıs
Levrek, barbunya, dil balığı, tekir, kılıç ve iskorpit zevkle yenir. Uskumru, torik, palamut, hamsi ve istavrit yağlarını kaybetmişlerdir. Kefal ise lezzetlidir. 

Haziran
Haziranda balık az tutulur. Dip balıkları, yumurtalarını dökmüş olduklarından dağınık gezerler. Bu nedenle balıkçılık açısından verimsiz bir aydır. Tekir, barbunya, mercan, levrek ve eşkina bulunur

Temmuz
Mevsimi başlayan sardalya, ekim ortasına kadar lezzetini sürdürür, istavrit ile uskumru kızartmaya ve haşlamaya elverişlidir. Tekir ve barbunya lezzetli, kefal ise lezzetsizdir. 

Ağustos
Çingene palarnutu mevsimi açılır. Boyu uskumru kadar ya da biraz daha iridir. Sardalyanın en lezzetli zamanıdır. Ağustos ayında kılıcın tadına doyum olmaz, izmarit lezzetini bulmuştur. Kefal tavsiye edilmez. 

Eylül
Sardalya ve kılıç lezzetlidir. Palamut irileşir, her türlü pişirmeye elverişlidir. istavrit ve kırlangıç bolca çıkar. 

Ekim
Geçici balıkların, yazın Karadeniz’de beslenip, Marmara’ya göçe başladıkları dönemdir. Bu nedenle bol miktarda balık çıkar. Uskumru turfanda olarak kendini gösterir. Lüfer tam lezzetini kazanmıştır, istavrit yağlanmıştır. Palamut bolca çıkar. Tekir, barbunya, kılıç, levrek, mercan, sardunya, eşkina, torik, izmarit 

Kasım
Uskumrunun en iyi zamanıdır. Torik akışı başlamıştır. Pisinin en lezzetli olduğu aydır. Ekim ayında bol bulunan ve’lezzetii olan balıklar kasım ayında da vardır. 

Aralık
Uskumru, lüfer, palamut ve torik yağlı olduklarından her türlü pişirilebilirler.

Gördüğünüz listede balık çeşitlerinin en lezzetli ve sağlıklı oldukları dönemleri bulabilirsiniz. Şimdiden afiyet olsun.

 

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık