DOLAR: 3.81 TL
EURO: 4.09 TL

Hangi Besinleri Ne Derecede ve Uzunlukta Pişirmeliyim? Çiğ Sebze Tüketmek Faydalı Mıdır?

27.03.2014
94 kez görüntülendi

Hangi Besinleri Ne Derecede ve Uzunlukta Pişirmeliyim? Çiğ Sebze Tüketmek Faydalı Mıdır?

Hangi besinlerin çiğ, hangi besinlerin ise pişmiş olarak tüketilmesi gerektiğini biliyor muyuz?

beslenme4

Doktor Max Bircher-Benner, çiğ besinlerin fotosentez aracılığı ile güneş enerjisini depoladıkları ve yiyen kişiye aktardıkları tezini bu yıllarda öne sürmüştü. O tarihten sonra yapılan sayısız araştırma bu tezin doğruluğunu kanıtladı. Günde beş porsiyon çiğ meyve ve sebze yemek , kanser türlerini yok ediyor, bağışıklık sistemini güçlendiriyordu. Ancak daha sonraları yapılan araştırmalarda ortaya çıkan bir diğer gerçek şu ki ,meyve ve sebzelerdeki bazı besin değerlerinin etkisi , ısınma sonucunda artıyor. Örneğin domates, güçlü bir antioksidan olan ve kanser hücrelerini öldüren ‘likopen’ adlı bir madde içeriyor. Yüksek ısıya dayanıklı olan bu maddenin ısı derecesi arttıkça, gücü ve etkisi 3-4 kat artıyor. Uzmanların araştırmalarına göre; yüksek ısıda uzun süre pişirilen domates salçası kanseri önlüyor.

Hangi besinlerin çiğ, hangileri pişmiş yenmeli?

Haşlanmış kabakta karaton maddesi etkili bir antioksidandır. Patatesin çok iyi pişirilmesi gerekir. Domates piştikçe yararı artar. İşte ayrıntılar…
Çiğ meyve sebzelerin sağlığımız üzerindeki önemi, ilk kez 80’li yıllarda tıp gündemine oturdu. Yapılan son araştırmalarda ortaya çıkan bir gerçek şu ki, meyve ve sebzelerdeki bazı besinsel değerlerin etkisi, ısınma sonucunda artıyor. Örneğin Domates, güçlü bir antioksidan olan ve Kanser hücrelerini öldüren “licopen” adlı bir madde içeriyor.
Yüksek ısıya dayanıklı olan bu maddenin, ısı derecesi arttıkça gücü ve etkisi 3-4 kat artıyor. Uzmanların araştırmalarına göre, yüksek ısıda uzun süre pişirilen domates salçası ve ketçap kanseri önlüyor.
Peki çiğ mi, pişmiş mi yiyelim?
Yapraklı sebzeleri çiğ ya da az su ile kısa sürede pişirerek yiyin. Köklü sebzeler ise iyi pişirilmeli aksi takdirde hazımsızlık yapabilir. Brokoli ve Lahana gibi sebzeler uzun süre pişirilirse tadı bozulur. Orta boy bir kabak, çiğ ya da az pişmiş yenirse yetişkin bir insanın günlük folik Asit ihtiyacının %50’sini karşılar. Haşlanmış kabakta karoten maddesi etkili bir antioksidandır.
Maydanoz ve biber zengin birer C vitamini kaynağı olduğu için çiğ yiyin. Patlıcan ve patates sinir sisteminin düzenli çalışmasını engelleyen bazı toksit maddeler içerir; ancak iyi pişirildikleri zaman bu maddeler etkisiz hale gelir. Özellikle patatesin çok iyi pişirilmesi gerekiyor. Fileto gibi kemiksiz etleri yüksek ateşte ve kısa sürede pişirin.
Tavuk but orta ateşte veya fırında, tavuk göğüs eti uzun süre ve iyi pişirilmeli. Balığı haşlama, ızgara ya da buğulama olarak hazırlamanızda fayda var. Makarnayı çok pişirirseniz vitamin kaybına uğrar ve hazmetmesi güçleşir.
Pilav ise uzun süre piştiği zaman nişasta ve vitamin değeri azalır. Yumurtayı en yararlı pişirme şekli ”rafadan”dır. Uzun süre pişirirseniz yumurta akında bulunan “avidina” adlı madde, sarısında bulunan besinsel değerleri yok ediyor.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık