DOLAR: 3.79 TL
EURO: 4.05 TL

Hamburgeri Kim Bulmuştur? Hamburger Nerede Bulunmuştur?

21.07.2014
437 kez görüntülendi

Hamburgeri Kim Bulmuştur? Hamburger Nerede Bulunmuştur?

“Hamburgeri Kim Bulmuştur? Hamburger Nerede Bulunmuştur? Hamburgerin İsmi Nereden Gelmektedir?” Sorularının cevaplarını yazımızda bulabilirsiniz.

Hamburger Nedir? Hamburgeri Kim Bulmuştur?

Hamburger, iki dilim yuvarlak ekmek arasında koyulan köfte ile tüketilen, fast food yemek listesinin en tepesinde bulunan yiyecektir. Hamburger ekmeğinin içine peynir, turşu, soğan, domates, marul gibi malzemeler, hardal, ketçap, mayonez gibi soslar tercihe göre eklenmektedir.

Hamburgerin bulunuşu tam net olmamakla birlikte konu ile ilgili ilk kayıtlar 1892 yılında Ohioans Charles Menches ve Frank Menches tarafından icat edildiğini işaret etmektedir. 1892 yılında Hamburg’ta yapılan ilçe fuarında sosisli sandviç satan Menches kardeşler, sosis stoklarının bitmesi ile ekmeğin arasına sosis yerine sığır etinden yapılmış köfteleri koyarlar. Bu yeni sandviçin adıda ilk yapıldığı yer olan Hamburg’dan gelmektedir.

Hamburgerin icadı ile ilgili bir başka teori ise, Seymour Toplum Tarihi Kurumu kayıtlarına göre ilk hamburgerin Charlie Nagreen tarafından 1885 yılında Outgamie İlçe Fuarında henüz 15 yaşındayken yaptığını ve sattığını göstermektedir. Connecticut hükümeti ve Kongre kütüphanesi ise hamburgerin mucidi olarak ünlü hamburger restoranı Louis Lunch’ın sahibi Louis Lassen olarak kabul etmektedir.

1940 yılında ise Mcdonalds sadece hamburger satan restoran olarak piyasaya çıkmış ve çıkar çıkmaz popüler olmuştur. Bu fast food zinciri hamburgerin farklı sunumuyla tanınmıştır. Hızlı servis sistemi onunla birlikte yaygınlaşmıştır. Bu sistem sayesinde Mcdonalds restoranında bir yıl içinde milyonlarca hamburger satmıştır.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

Hamburgeri Kim Bulmuştur? Hamburger Nerede Bulunmuştur? Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık