DOLAR: 3.79 TL
EURO: 4.05 TL

Hacimli Saçlara Nasıl Sahip Olunur?

20.03.2014
293 kez görüntülendi

Hacimli Saçlara Nasıl Sahip Olunur?

Şüphesiz ki saç bir bayanda ilk göze batan bölümlerden biri. Bu sebeple bayanlar saçlarına önem verirler. Hacimli, sağlıklı saçlara sahip olmak kimi zaman emek ister. Genellikle ince telli ve düz saçlar hacmini çabuk kaybeder ve gün içerisinde cansız görünmeye başlar. Saçlarınızın hacimli görünmesi için bazı teknikleri bilmeniz ve bakım ürünlerini kullanmanız gerekir.  Ayrıca, saçlarınızın hacimli görünmesi için saç kesiminizin de size uygun olması gerekir. Gelin bakalım hacimli saçlara nasıl sahip olabiliriz…

saç

Hacimli saçlar için…

Saçların hacimli olması, saç teli sayısı ve saç telinin kalınlığı aynı saç dökülmesinde olduğu gibi kalıtsaldır ve sonradan değiştirilemez. Büyük oranda ailemizden bize geçen genetik nedenlere bağlı olan saçın hacmi bazen yetersiz beslenme nedeniyle vitamin eksikliği, fazla güneşte kalma, fön makinesi ve saç maşasının sık kullanımı, sık sık saçları boyatma, yıpratıcı saç bakım ürünleri nedeniyle de azalabilir. Bu tip faktörler saç tellerini inceltir, kökleri zayıflatarak koparak dökülmeyi arttırır ve saçların uçlarının daha sık kırılmasına neden olur. Bu tip olumsuz koşullardan doğal yağlar ve evde uygulayabileceğiniz saç bakım maskeleri ile korunabilirsiniz.

Market ve eczanelerde sayısız saç bakım kozmetiği bulabilirsiniz ancak bunlara bütçe ayırmak istemiyorsanız ve saçlarınıza süreceğiniz maskenin içindekileri kontrol etmek isterseniz tamamen doğal ürünlerle kendi bakım maskenizi hazırlayabilirsiniz. Saçlara hacim vermek için kullanabileceğiniz pek çok maske var. Yumurta akı maskesi, kına maskesi, yoğurt maskesi bunlardan sadece birkaçı. Sitemizin diğer sayfalarında saçlara hacim kazandırmak için yapabileceğiniz saç bakım maskeleri hakkında daha fazla bilgi bulabilirsiniz. Hazırlayabileceğiniz en kolay maske 2 adet yumurta akını köpürünceye kadar çırpıp saçlarınıza sürmek ve yarım saat beklettikten sonra soğuk suyla yıkamak.

Badem yağı, zeytinyağı gibi doğal yağlar saç tellerini ve saç derisini yumuşatarak güneşin zararlı ışınlarına ve kırılmalara karşı koruma sağlar. Bu yağları saça uygulamak ise çok basit. Parmak uçlarınızla saç derisindeki kan akışını arttırmak ve kökleri güçlendirmek için yağa batırdığınız parmak uçlarınızla 10-15 dakika masaj yapın. Kalan yağı dipten uçlara kadar sürün ve yarım saat bekletin. Yağlı bakım maskelerini haftada 1-2 tekrarlayabilirsiniz. Saç uçlarınız çok kırılıyorsa sadece uçlarına her akşam bir miktar yağ sürebilirsiniz.

Saç bakımı için en önemli noktalardan biri saçlar için önemli vitamin ve minerallerin tam olarak alındığı beslenme programıdır. Dışarıdan ne kadar bakım yaparsanız yapın eğer yetersiz besleniyorsanız bir süre sonra saçlarınız sönük ve donuk görünmeye başlayacaktır. Tüm vitamin ve minerallerin saça belirli oranda faydası vardır ancak bazı vitaminler saç sağlığı için bir adım öndedir. A vitamini saçın uzamasını teşvik ederken E vitamini saç tellerini kalınlaştırarak hacim kazandırır. Bu vitaminleri vitamin desteği olarak veya gıdalar yoluyla alabilirsiniz.

Son birkaç öneri… 

  • Saçın incelmemesi ve dökülmemesi için dikkat edilmesi gereken bazı noktalar var.
  • Denizden çıktıktan sonra mutlaka tatlım suyla duş alın
  • Saçlarınızı fazla güneşte bekletmeyin ve saç koruyucu krem kullanın
  • Kurutma cihazı ve maşa gibi ısıyla çalışan cihazları olabildiğince az kullanın
  • Saçlarınızı sık boyatmayın
  • Çok fazla şekillendirici ürün kullanmayın
  • Saçlarınızı her gün şampuanlamayın
  • Çok sıcak suyla yıkamayın
  • Saçları ıslakken fırçalamayın
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık