DOLAR: 3.77 TL
EURO: 3.99 TL

Güvercin Göğüs Nedir? Nasıl Oluşur?

30.08.2014
156 kez görüntülendi

Güvercin Göğüs Nedir? Nasıl Oluşur?

Kalıtıma bağlı olarak ortaya çıkan bir takım rahatsızlıklar vardı.Bunlarda biri de güvercin göğüs rahatsızlığıdır.Peki nedir güvercin göğüs? Nasıl oluşur?İşte bu sorularınızın cevaplarını sizler için hazırladığımız ve şimdi okuyacağınız yazımızda bulabilirsiniz.

GÜVERCİN GÖĞÜS NEDİR?

Göğüs kemiğinde ortaya çıkan ileri doğru bükülmelere güvercin göğüs denilmektedir.Bu vücudun bir biçim bozukluğudur ve bir takım solunum rahatsızlıklarına bağlı olarak da ortaya çıkabilmektedir.

Bu terim göğüs kemiğinin normalin çok dışında bir biçimde ileri çıktığı durumlar için kullanılmaktadır.Bu çıkıntı yapan kemiğe tıp dilinde verilen isim sternumdur.Bu kemiğin görevi kaburgaların birbirine bağlandığı nokta olmasıdır.Bu rahatsızlık yetişkin çağına gelmiş bireylerden çok çocuklarda ortaya çıkmaktadır ve kemik ileri doğru uzadığı için görünüm olarak bir kuşu andırır.Bu durum büyük çoğunlukla doğuştan kaynaklansa da kimi zaman sonradan da ortaya çıkabilir.

Bu hastalığın ortaya çıkmasının nedeni kişinin kemiğinin yapısıdır.Bu kemikte tıpkı diğer kemikler gibi kıkırdaktan oluşmaktadır.Erişkinlik dönemi ile birlikte bu kemikte bulunan kıkırdakların yerini kemikler alabilir ve en üst iki kemik arasında yer alan kıkırdak tabakası varlığını daimi olarak korur.Bu nedene her soluk alındığında göğüs kafesi şişmeye başlar.

GÜVERCİN GÖĞÜS NASIL OLUŞUR?

Göğüs kemiğinin kimi durumlarda normalin dışında gelişmesi göğsün dışa doğru şekillenmesine yol açar.Bunu sebebi günümüzde hala net olarak bilinmemektedir.Bilinen nedenlerinden biri uzun süreli soluklar almaktır.Uzun soluklarda alınan hava akciğerin dolmasına,kıkırdakların gevşemesine ve bu nedenle göğüste bulunana kasların normalden fazla çalışmasına neden olur.Güvercin göğüs hastalığının en çok görülen nedeni kalıtımdır.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık