DOLAR: 3.83 TL
EURO: 4.08 TL

Güneş Neden Sarıdır? Güneşe Sarı Rengi Veren Madde Nedir?

26.07.2014
215 kez görüntülendi

Güneş Neden Sarıdır? Güneşe Sarı Rengi Veren Madde Nedir?

“Güneş Neden Sarıdır? Güneşe Sarı Rengi Veren Madde Nedir? Güneşe Bakınca Neden Sarı Renk Görürüz? sorularını sizler için cevaplıyoruz.

Güneş Neden Sarıdır? Güneşe Sarı Renk Veren Şey Nedir?

Gökyüzüne baktığımız zaman hepimiz güneşin renginin sarı olduğunu düşünürüz. Çünkü güneşe baktığımızda sarı renk görürüz fakat güneş aslında sarı renkli değildir. Bizim güneşi sarı algılamamızın sebebi ise renklerdeki kırılma olayıdır. Bunu anlamanın tek yolu ise güneş gökyüzündeyken sarı görünür, akşamüstü turuncu, batarken ise kırmızı görünür. Güneş eğer sarı olsaydı yalnızca sarı renkte görünürdü. Bu bilgilerin ışığında, güneşin beyaz ışığı aslında mor, mavi, yeşil, sarı, turuncu ve kırmızı renklerin karışımıdır. Güneşten çıkarak atmosferimize kadar yol alan güneş ışınlarının çoğunluğu teğet geçerken, bir kısmı atmosferimiz tarafından soğurulur. Bu ışık atmosferden geçerken mor tarafındaki ışıklar, kırmızı tarafındakine göre daha fazla dağılırlar ve atmosferde çoğunlukla mavi renk kırılarak yeryüzüne yansıtılır. Bu durumda biz gökyüzünü mavi renkte görürken, güneşi de beyaz-sarı karışımı bir renkte görürüz. Eğer atmosfer tabakası olmasaydı, güneş bembeyaz görülecek ancak bütün gökyüzü mavi değil, karanlık olacaktı. Tıpkı gece yarısında olduğu gibi, yıldızlar da çıkacak güneş ve yıldızlar aynı anda görülebilecekti.

Güneşin renk değiştiriyormuş gibi algılanmasının açıklaması da şöyledir. Güneş, ufukta alçaldığı zaman, açısı nedeni ile gözümüze ulaştığı mesafe de uzadığından, ışınları ona bakanlara daha çok yol kat ederek ulaşır. Bu, ışınların havada daha çok molekül ve parçacık arasından geçmesi, onlar tarafından daha çok yansıtılması ve dağıtılması demektir. Böylece güneş ufukta alçalmaya, batma noktasına doğru gelmeye başlayınca, o anda tepesinde bulunduğu yerlerde kırmızı dışındaki renkler atmosfer tarafından emildiği için gökyüzü mavi, güneş san renkte görüldüğü halde, güneşi ufukta görenlere kırmızı ve biraz da turuncu renkler ulaşır.

 

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık