DOLAR: 3.83 TL
EURO: 4.08 TL

Güneş Işığı Vücuttaki Benleri Etkiler Mi?

14.07.2014
131 kez görüntülendi

Güneş Işığı Vücuttaki Benleri Etkiler Mi?

Ben, vücutta bilinmeyen nedenlerle ortaya çıkan kahverengi lekedir. Benler siyah, koyu kahverengi, açık kahverengi gibi renklerde ve değişik şekillerde olabilir. Vücudumuz da sürekli artan benleri tetikleyen sebepler nelerdir? Bu yazımızda Güneş ışığı vücuttaki benleri etkiler mi sorusunu yanıtladık.

 

 

Güneş Işığı Vücuttaki Benleri Etkiler Mi?

Oluşumu genetik faktörlere dayandırılan benlerin nasıl ve neden oluştuğu hala bilinmiyor. Ben aldırma operasyonu oldukça revaçta olan bir durumdur. İnsanlar benlerini estetik nedenler, travmatize olan olan bölgelerde konumlanması ve Malin melanoma dönüşme riski olması nedenleriyle cerrahi müdahale ile aldırırlar. Malin melanom bir cilt kanseri tipidir. Fazla benli bir vücuda sahipseniz mutlaka bir dermatoloji uzmanına görünmeniz tavsiye edilmektedir. Benler güneşten gelen ultraviyole ışınları tarafından dejenere edilebilirler. Kronik güneş yanıkları cilt kanseri oluşumuna neden olabilir. Derimize ulaşan ultraviyole ışınlarının miktarını etkileyen faktörler;

  • Saat: 11- 13 arası saatler benler için tehlikelidir.
  • Mevsim: Yaz aylarında ultraviyole ışınlarının yoğunluğu artmaktadır.
  • Coğrafi Konum: Ultraviyole ışınlarının miktarı ekvatordan uzaklaştıkça azalır.
  • Yükseklik: Yükseklikle  beraber güneşin güneş yanığı oluşturma etkisi artmaktadır.

Bu noktada ozon tabakasının dünyamız ve bizler için ne kadar önemli olduğunu belirtmek gerekir. Ozon tabakası atmosferde ultraviyole ışınlarını filtre ederek, UV ışınlarının zararları etkilerinin dünyaya ulaşmasını engeller. Güneş ışığı benler dışın da vücutta başka lekelerde oluşturabilir. Özellikle renkli gözlü, beyaz veya kızıl tenli kişiler de oldukça yaygın bir durumdur. Açık tenli kişiler de güneş altında kalma süreleriyle bağlantı olarak vücut hasarı meydana gelir. Bu yüzden güneşten korunmak için kullanılan güneş kremleri özellikle yazın sıkça kullanılmalıdır.


VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

Güneş Işığı Vücuttaki Benleri Etkiler Mi? Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık